Czwartek, 24 czerwca 2021

Prezydent: Z końcem czerwca zostanie zakończona polska misja wojskowa w Afganistanie

Prezydent w stroju polowym i kamizelce kuloodpornej, podaje rękę stojącemu naprzeciwko żołnierzowi

Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie; z końcem czerwca kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii – poinformował Prezydent Andrzej Duda.
 

– Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii. Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze – napisał na Twitterze Prezydent RP.
 


 

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że „nie ma militarnego rozwiązania” wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zapowiedzieli, że „wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane” i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.
 

Zobacz także:Prezydent RP z wielkanocną wizytą w PKW Afganistan [PL/ENG]Dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. – wtedy minie 20. rocznica ataków terrorystycznych – z Afganistanu wyjdą wojska amerykańskie. Administracja USA podkreśliła, że decyzja została skonsultowana z sojusznikami z NATO. 14 kwietnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił Prezydent Joe Biden.
 

Po zamachach 11 września 2001 Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy i dotychczas jedyny użył artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego – mówiącego o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników – i postanowił o misji w Afganistanie.
 

Trwająca od 2015 r. operacja Resolute Support, w której polskie wojsko brało udział w charakterze doradczo-szkoleniowym, zastąpiła sojuszniczą misję ISAF.(PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.