Poniedziałek, 3 maja 2021

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zobacz także:Uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu LitwyWystąpienie Prezydenta podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów RP oraz Posłów Republiki Litewskiej [PL/EN]Msza św. za OjczyznęKonstytucje polskie w ujęciu historycznymWspólna deklaracja Prezydentów Polski, Estonii, Ukrainy, Łotwy i LitwyWystąpienie Prezydenta na uroczystościach państwowych w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [PL/EN]W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydenci Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nausėda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r. TREŚĆ DEKLARACJI >>
 
– Pomni dziejowych doświadczeń, dumni z osiągnięć naszej współczesnej współpracy w regionie, świadomi wyzwań – z nadzieją patrzymy w przyszłość. Wyrażamy przekonanie, że pomyślność naszego wspólnego dziedzictwa i wspólnego domu, zakorzenionych w cywilizacji europejskiej, wymaga, aby właśnie tak jak dom, Europa była budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad. Są nimi bez wątpienia: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność – napisali przywódcy pięciu państw.
 
 
Podczas odbywających się na dziedzińcu Zamku Królewskiego uroczystości państwowych Prezydent zaznaczył, że wyciągając wnioski z historii naszych narodów, stajemy ramię w ramię, aby wyrazić wolę zachowania ich niezawisłości, bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju.
 
– Z całą mocą deklarujemy, że nie możemy i nie chcemy wyrzec się naszej wolności, suwerenności, integralności terytorialnej i prawa do samostanowienia. Naszej równości, demokracji i rządów prawa. Naszego braterstwa, solidarności, wzajemnego szacunku oraz lojalnej, wielostronnie korzystnej współpracy. Razem uznajemy, że tylko na fundamencie tych ideałów możemy budować swoją pomyślną przyszłość – mówił Andrzej Duda w wystąpieniu.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

– Wiwat nasza przyjaźń! Niech żyją wolne narody i demokratyczne państwa naszego regionu – Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina i Polska! Niech żyją wolność i solidarność! – podkreślił na zakończenie. 

 

W uroczystościach wzięli udział także Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot,  Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski i minister Wojciech Kolarski. 

 

 

Po głównych uroczystościach, Prezydenci wzięli udział w debacie o przyszłości polityki europejskiej. Andrzej Duda podziękował Prezydent Estonii oraz Prezydentom Litwy, Łotwy i Ukrainy za przybycie do Warszawy, za demonstrację wzajemnej solidarności i przyjaźni, za pokazanie naszym społeczeństwom jedności wokół najważniejszych ideałów.
 

WYPOWIEDŹ ANDRZEJA DUDY>>

 

Oryginalny rękopis #Konstytucja3Maja eksponowany podczas spotkania Prezydentów 🇵🇱🇱🇹🇱🇻🇪🇪🇺🇦 na ⁦@Zamek_Krolewski⁩. pic.twitter.com/WYo4RD9Q40

— Wojciech Kolarski (@wkolarski) May 3, 2021
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.