Środa, 10 lutego 2021

Prezydenci V4 o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu

Najważniejsze jest to, aby ludziom w naszych krajach żyło się lepiej i naszym wielkim zadaniem jest tworzyć ku temu warunki z odpowiedzialnością wobec przyszłych pokoleń – mówił Prezydent Andrzej Duda, podsumowując spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej.

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

Zobacz także:Szczyt Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej [PL/EN]Wystąpienie na sesji plenarnej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka” [PL/EN]II sesja plenarna „Odbudowa gospodarcza po COVID-19” – wystąpienie Prezydenta RPŚroda była drugim i ostatnim dniem jubileuszowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej zorganizowanego z okazji 30. rocznicy powstania V4. W Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej Andrzej Duda gościł Prezydentów: Słowacji Zuzanę Čaputovą, Węgier Jánosa Ádera i Czech Miloša Zemana.

 

Jak podkreślił Prezydent, Grupa Wyszehradzka została stworzona, by współpracując, w szybszym tempie dokonać przemian gospodarczych i zbliżyć się do Europy Zachodniej pod względem gospodarczym, ekonomicznym i politycznym oraz wzmocnić swoje bezpieczeństwo poprzez udział w NATO. Zwrócił uwagę, że cele zostały zrealizowane, ale współpraca w ramach grupy trwa nadal, bo wzmacnia ona skuteczność ich działania. – Wypracowaliśmy w naszym gronie wiele wspólnych decyzji po to, by kształtować UE i naszą przyszłość – wskazywał.

 

Andrzej Duda powiedział także, że rozmowy zdominował temat walki z pandemią koronawirusa. – Rozmawialiśmy o problemach dotyczących dostaw szczepionek, o programach szczepienia w naszych krajach, o ich zaawansowaniu. Rozmawialiśmy też o tym, kiedy spodziewamy się i mamy nadzieję, że pandemia koronawirusa się skończy i jaka jest w związku z tym sytuacja dziś w naszych społeczeństwach – dodał. 

 

 

Prezydent relacjonował, że rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym, o ochronie klimatu, ale także poprzez pryzmat jakości życia w naszych krajach – naszej odpowiedzialności przed przyszłymi pokoleniami. – Dlatego nikt z nas nie miał wątpliwości, że musimy chronić środowisko naturalne, podejmować działania w kierunku ochrony klimatu, realizować je, starać się je zrealizować jak najszybciej. Ale równocześnie akcentowaliśmy, że musi to być zrobione rozsądnie – zaznaczył. 

 

♦ PIERWSZY DZIEŃ SZCZYTU >>>

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.