Wtorek, 20 października 2020

Prezydent podpisał Ustawę o Funduszu Medycznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś Ustawę o Funduszu Medycznym. – To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

Ustawa powstała z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. W czerwcu tego roku złożył on projekt w Sejmie, a posłowie przyjęli go niemal jednogłośnie (440 głosów za, 12 – przeciw, 2 wstrzymało się). Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a dodatkowe środki na ochronę zdrowia, jakie przewiduje ustawa, zostały już ujęte w tegorocznym budżecie. 

 


 

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach ułatwią uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.


 

W sumie – dzięki Funduszowi Medycznemu – na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one na:

 

Ustawa o Funduszu Medycznym wprowadza też wczesny i warunkowy dostęp do technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej oraz dostęp do technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności. Nakłada również na Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji obowiązek stałego identyfikowania niezaspokojonych potrzeb medycznych oraz skutecznych leków w ich zakresie. Rozwiązania te pozwolą na przyspieszenie procesu refundacyjnego. Są one dedykowane szczególnie chorobom nowotworowym oraz rzadkim, gdyż to właśnie w tym obszarze mamy najwięcej niezaspokojonych potrzeb medycznych i najbardziej ograniczony dostęp do leków innowacyjnych.

 

 

Pliki do pobrania

Inf. ws. ustawy o Funduszu Medycznym [RTF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.