Sobota, 15 sierpnia 2020

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej [PL/ENG]

Przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart – główna uroczystość przypadającego dziś Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 

 

Zobacz także:Apel pamięci z okazji Święta Wojska PolskiegoUroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w SulejówkuAwanse generalskie z okazji Święta Wojska PolskiegoUmowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA podpisana [PL/ENG]– Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – jakże ważny to dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za Ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas – wielki i znaczący w historii naszego kraju, a także w jakimś sensie piękny – podkreślił Prezydent.

 

Andrzej Duda wskazywał również, że „nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie te wszystkie wiktorie, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii, które przekazujemy młodym pokoleniom”.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

ENGLISH VERSION >>

 

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele polskich władz, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu, minister obrony Mariusz Błaszczak, kierownicza kadra MON. Obecny był sekretarz stanu USA Michael Pompeo,  a także przewodniczący litewskiego parlamentu, ministrowie obrony Szwecji i Rumunii. 

 

Po uroczystościach Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a także przed pomnikiem Marszałka znajdującym się przy Belwederze.

 

Przed południem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo. W obecności Prezydenta amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. 

WIĘCEJ >>

 

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym Pary Prezydenckiej.

 

Andrzej Duda, doceniając znaczenie i rolę Ordynariatu Polowego, w setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej przekazał Katedrze Polowej proporzec Prezydenta RP. 

 

 

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.