Sobota, 1 sierpnia 2020

Hołd dla Bohaterów Walczącej Stolicy

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 76. rocznicę tamtego zrywu Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.

 

O godz. 17. 00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy.

 

 

Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis. Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis są kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

 

Zobacz także:Prezydent: To wielkie świadectwo bohaterstwa i służbyMinistrowie i doradcy Prezydenta uczcili pamięć Powstańców WarszawskichRozpoczęły się obchody 76. rocznicy Powstania WarszawskiegoPrezydent: Powstańcy Warszawscy to bohaterowie naszych czasówW godzinę „W” stolica oddała hołd Powstańcom – rozległ się dźwięk syren, zatrzymali się przechodnie, stanęły samochody. 

Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Obecni byli Powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie „Radwan” w Śródmieściu.

 

Ciała chłopca nie udało się odnaleźć. Na mogile uwieczniono żołnierza niosącego ciało małego Powstańca. Pod ogniem jego ciało na rękach wynosił Mieczysław „Błyskawica” Mirecki. 

 

– Lekarze i personel nie opuścili chorych. Zostali z nimi do końca. Zostali z nimi do śmierci. To wielkie świadectwo bohaterstwa i służby – mówił Prezydent Andrzej Duda, oddając hołd pracownikom i pacjentom Szpitala Wolskiego zamordowanym w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

 

W ramach eksterminacji mieszkańców Woli Niemcy zamordowali dyrektora placówki dr. Józefa Piaseckiego, chirurga prof. Janusza Zeylanda i kapelana szpitala ks. Kazimierza Ciecierskiego. Pozostałych pracowników oraz pacjentów wypędzono na ulicę, skąd w eskortowanej kolumnie zostali skierowani do hal na terenie warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło. Większość została później rozstrzelana na znajdującym się w pobliżu nasypie kolejowym. Łącznie zginęło wówczas około 360 osób.

 

Prezydent Andrzej Duda co roku, 1 sierpnia, rozpoczyna obchody rocznic Powstania Warszawskiego od złożenia hołdu dla ludności cywilnej Woli. –Dziękuję, że pamięć na Woli cały czas trwa, że jest tak wiele miejsc pamięci, że się o nie dba – dziękował dziś Andrzej Duda.

W drodze do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda rozmawiał z warszawiakami, a także zatrzymał się, by posłuchać powstańczych piosenek w wykonaniu Ferajny z Hoovera.

 

 

Wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent uczestniczył w koncercie „Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólnie z Chórem Warszawiacy i orkiestrą pod kierownictwem Jana Stokłosy śpiewano powstańcze piosenki – „Zośka”, „Siekiera, motyka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Chłopcy silni jak stal”, „Warszawskie dzieci”.  Na zakończenie koncertu publiczność odśpiewała hymn Polski. Słychać było również okrzyki "Cześć i chwała bohaterom".

 

Po zmierzchu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca bohaterów warszawskiego zrywu. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.