Poniedziałek, 3 lutego 2020

Wizyta Prezydenta Francji [PL/ENG]

– Chciałbym, żeby współpraca pomiędzy naszymi państwami się zacieśniła; Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski – powiedział Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z Emmanuelem Macronem. Francuski przywódca po raz pierwszy złożył dziś oficjalną wizytę w naszym kraju. 

 

 

Wśród tematów rozmów polityków znalazły się m.in. kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz polityki klimatycznej. Poruszono też temat przyszłości Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście niedawnego Brexitu. 

ENGLISH VERSION >>>

 

– Rola Francji po dokonaniu się Brexitu w UE bez wątpienia ogromnie wzrasta – podkreślił Andrzej Duda. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że w tym momencie Prezydent Francji kieruje swoje pierwsze kroki do Polski i podpisuje tę niezwykle ważną deklarację

 

– Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE, jej sprawami i w związku z tym również tym, w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać, jaki będzie ten nowy kształt Unii – ocenił.  CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

Chodzi o dokumenty podpisane dziś w obecności Prezydentów: Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego oraz Deklaracja intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. (ZAŁĄCZNIK NA DOLE STRONY)

 

 

Prezydent Francji zaprosił Prezydenta Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca, a Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

 

– Chcielibyśmy to zaproszenie podkreślić uczestnictwem polskich żołnierzy w defiladzie w Paryżu i żołnierzy francuskich podczas warszawskich obchodów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda sprezentował Prezydentowi Emmanuelowi Macronowi m.in. francuskojęzyczne wydania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.

 

Pliki do pobrania

Polsko-francuskie partnerstwo strategiczne –Program współpracy
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.