Środa, 8 stycznia 2020

Świąteczno-noworoczne spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce [PL/ENG/‏עִבְרִית‎]

Zobacz także:Życzenia Prezydenta dla społeczności żydowskiej w Polsce z okazji Chanuki [PL/ENG]Wysokie odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów w czasie wojny [PL/ENG]Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela w Polsce JE Alexander Ben Zvi oraz b. ambasador Izraela w Polsce, Kawaler Orderu Orła Białego, prof. Szewach Weiss.

 

 

 

 

Podczas wystąpienia Prezydent nawiązał do swojej decyzji o niewzięciu udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie 23 stycznia. Podkreślił, że uznał to za stosowne ponieważ organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego przywódcę. 

 

Przypomniał, że to właśnie w Polsce, „na naszej dzisiejszej ziemi – wtedy okupowanej przez Niemców hitlerowskich – jest to miejsce, gdzie rozsypane są prochy”. – Uważam, że to jest miejsce właściwe, najlepsze. Że nie wolno temu miejscu tej pamięci zabierać, przenosząc ją gdzie indziej i gdzie indziej akcentując to, co stało się ponad 75 lat temu - zaznaczył, mówiąc o Auschwitz.

 

Prezydent podziękował Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce za wsparcie i „jednoznaczne opowiedzenie się po polskiej stronie po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina” na temat przyczyn II wojny światowej. 

 

 

 

Pliki do pobrania

מפגש לרגל החגים וראש השנה האזרחית עם נציגי הקהילה היהודית בפולין, ה-8 בינואר 2020
New Year`s Meeting with Representatives of the Jewish community in Poland, 8 January 2020 r. [PDF]
Wystąpienie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha
Wystąpienie ambasadora Izraela w Polsce Alexandra Ben Zvi
Wystąpienie b. ambasadora Izraela w Polsce prof. Szewacha Weissa
Wystąpienie Klary Kołodziejskiej-Połtyn, Przewodniczącej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Wystąpienie Artura Hofmana, Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
Speech by the Chief Rabbi of Poland Michael Schudrich
Speech by the prof. Shevah Weiss
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.