Niedziela, 1 września 2019

80. rocznica wybuchu II wojny światowej [PL/ENG]

W Warszawie, z udziałem przedstawicieli 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydenta Niemiec i Wiceprezydenta USA, odbyły się centralne uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

 

Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta RP w Warszawie podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II WŚ [PL/ENG] – Pochylam głowę przed Bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi Rodakami, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i Waszą – dziękujemy Wam – powiedział Andrzej Duda na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Mówiąc o współczesnych konfliktach i agresjach prezydent podkreślił, że II WŚ powinna być nadal wielką lekcją.  – Musimy być zdecydowani i zrobić wszystko - bo to jest nasza odpowiedzialność - by nigdy więcej nie powtórzył się ten dramat – podkreślił. Jak dodał: – Przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to sposób, by dać przyzwolenie na kolejne ataki, to się dzieje: 2008 - Gruzja, 2014 - Ukraina.

ENGLISH VERSION >>

 

 

 

 

–  Chylę czoła przed cierpieniem ofiar, proszę o wybaczenie za historyczną winę Niemiec, przyznaję się do nieprzemijającej odpowiedzialności – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy. 

 

 

 

Wiceprezydent USA Michael Pence w swoim wystąpieniu podkreślał: – Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły.

 

Jak zaznaczył, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy.  – Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – akcentował.

 

 

 

Wcześniej, po oficjalnym powitaniu przez Parę Prezydencką szefów około 40 delegacji z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego. 

 

 

 

Podczas dzisiejszej uroczystości wybrzmiał po raz pierwszy dzwon „Pamięć i przestroga” – dar Prezydenta RP dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

 

Zobacz także:Wieluń. Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny [PL/ENG]Wystąpienie Prezydenta RP w Wieluniu na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [PL/ENG]Przemówienie Prezydenta Niemiec w Wieluniu na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowejJako pierwszy uderzył w niego dziś Andrzej Duda, następnie Frank-Walter Steinmeier oraz Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Dzwon zostanie podarowany miastu Wieluń.

 

Słowa "pamięć i przestroga" stały się motywem przewodnim uroczystości. Znalazły się też na szarfie wieńca, który został złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza wspólnie przez przedstawicieli delegacji z całego świata. Wpisali sie oni także do przygotowanej specjalnie na tę okazję okolicznościowej księgi.

 

 

 

Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP.

 

 

 

 

Wieczorem polska Para Prezydecka wraz z szefami delegacji wysłuchała koncertu upamiętniającego 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej  „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego.

 

 

 

Po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona została iluminacja przedstawiająca logo obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.