Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Spotkanie z dziennikarzami przed wizytą w Davos

Przed rozpoczynającym się we wtorek Światowym Forum Ekonomicznym Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego dziennikarzy zajmujących się tematyką gospodarczą, by przedstawić im główne cele swojej wizyty w Davos. To między innymi rozmowy bilateralne, z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu.

 

PROGRAM PRASOWY >>

 

Prezydent udaje się do Davos w poniedziałek po południu; od wtorku do czwartku będzie uczestniczył w panelach organizowanych w ramach forum; zaplanowane są też spotkania bilateralne. Będzie to druga wizyta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym.

 

Obecność Prezydenta w Davos ma służyć promocji Polski jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza czy polskich działań w ramach ONZ.

 

Prezydent przedstawi także działania podjęte przez polskie władze, mające na celu przystosowanie naszej gospodarki do rewolucji 4.0. 

 

Ponadto we wtorek Andrzej Duda odbędzie szereg spotkań biznesowych z kadrą kierowniczą największych światowych firm, takich jak Procter&Gamble czy chińska firma z zakresu elektromobilności Sokon Group. 

 

Podczas tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego zostanie otwarty polski pawilon promocyjny – Polish House, który będzie przestrzenią promującą polski biznes oraz polskie inwestycje.

 

Andrzej Duda spotka się też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Prezydent będzie podkreślał konieczność zacieśniania więzi transatlantyckiej, która z polskiego punktu widzenia jest główną gwarancją bezpieczeństwa Europy i w ogóle świata zachodniego. Podczas spotkania z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Prezydent przedstawi także stan rozmów polsko-amerykańskich na temat zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce.

 

W kontekście lutowej konferencji w Warszawie, która będzie poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie, Prezydent zabierze głos w zamkniętym dla publiczności panelu o Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, obok m.in. Jareda Kushnera - doradcy prezydenta USA - oraz przywódców państw regionu. 

 

Prezydent weźmie też udział w dyskusji liderów politycznych, która będzie miała miejsce podczas roboczej kolacji z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel. Tematem będzie przyszłość polityki europejskiej i główne wyzwania stojące przed Unią Europejską.

 

W kuluarach obrad Światowego Forum Gospodarczego Andrzej Duda odbędzie też rozmowy nieformalne. Będzie prezentował podczas nich programy rozwojowe realizowane w Polsce oraz całej Europie Środkowej poprzez takie inicjatywy jak Trójmorze. 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.