Wtorek, 31 lipca 2018

Hołd dla powstańców warszawskich [PL/ENG]

Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta podczas Apelu Poległych– Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Poległych, w którym wzięli udział powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystość obyła się na pl. Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

ENGLISH VERSION >>>

 


Zobacz także:„Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty”Prezydent odznaczył Bohaterów Powstania WarszawskiegoW swoim wystąpieniu Prezydent zwrócił uwagę na to, jak kolejne pokolenia inspirowały się w walkach o niepodległość Polski. – Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił. Zauważył, że ci także wzorowali się na poprzednich pokoleniach. – Oni pamiętali o powstańcach styczniowych, o tych, którzy się sprzeciwiali, i których akt odwagi i bohaterstwa był niezwykle ważny dla wzmacniania tożsamości – kontynuował.

 

– To dlatego mamy wolną Polskę, bo zawsze w naszym narodzie w najgorszych sytuacjach byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza, niż wola wroga, silniejsza niż wszelkie zaklęcia losu, niż wszystko wrogie, co ich otacza – podkreślał Andrzej Duda. – Dlatego warto było stanąć do Powstania Warszawskiego – zaznaczył. 

 

 

Zobacz także:Wystąpienie w Muzeum Powstania WarszawskiegoWystąpienie Prezydenta podczas Apelu PoległychDziękując za heroiczny zryw sierpnia 1944 roku, podkreślał, że to dzięki powstańcom warszawskim Polacy są dziś wolnym i niepodległym narodem.

 

– Jesteśmy w Polsce, którą pomogliście odzyskać dwóm młodszym pokoleniom – mówił. Wyraził hołd i szacunek dla bohaterów za to, że nigdy nie ustępowali w walce, w trwaniu i w dążeniu do wolności i niepodległości.


– Cześć i chwała bohaterom warszawskim, wieczna chwała poległym! Niech żyje Polska wolna, niepodległa, suwerenna! – zakończył Prezydent.

 

Wcześniej na pl. Krasińskich odbyła się polowa msza święta. Przewodniczył jej ks. bp gen. bryg. dr Józef Guzdek. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie: Halina Szymańska, Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski, Krzysztof Łapiński, Wojciech Kolarski oraz Paweł Soloch. (AW)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.