Środa, 27 kwietnia 2016

"Klucz do przyszłości jest w jedności"

Prezydent Duda, który złożył wizytę w Portugalii, rozmawiał m.in. z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą i premierem Antonio Costą głównie na temat lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Na wspólnej konferencji ze swym portugalskim odpowiednikiem prezydent Duda podkreślił, że spotkanie to ma dla niego wymiar symboliczny.

 
-  Spotykają się prezydenci dwóch krajów, które są na krańcach Unii Europejskiej. (...) To nasze spotkanie to dla mnie swoista klamra i pokaz tego, co jest dzisiaj Europie niezwykle potrzebne: pokaz jedności i solidarności - powiedział polski przywódca po rozmowie z Marcelo Rebelo de Sousą w lizbońskim Palacio Nacional de Belem.
 
Zobacz także:Wizyta Prezydenta RP w Portugalii- W ramach jedności, solidarności powinniśmy dzisiaj znaleźć wspólną drogę wobec najtrudniejszych problemów, przed jakimi stoi Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki  - dodał.
 
Prezydent Duda podziękował prezydentowi Portugalii za zrozumienie oczekiwań i potrzeb Polski w kwestii decyzji, które będą podejmowane podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. - Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej jako odpowiedź na potencjalne zagrożenia, zwiększenie obecności NATO w znaczeniu oddziałów militarnych, ale i także w znaczeniu infrastruktury jest dla nas niezwykle istotne - podkreślił.Zobacz także:"Wszystkie państwa członkowskie NATO powinny zwiększyć swoje zdolności obronne"
 
- Chcę zapewnić, że jesteśmy również solidarni z naszymi sojusznikami w sprawach, które są im bliższe. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa na południowej flance NATO (...). Syria, Libia, Irak to są te miejsca, o których z całą pewnością będziemy mówili na szczycie NATO w Warszawie na równi z problemami Europy Środkowo-Wschodniej, oczywiście szukając równocześnie drogi do realnego i partnerskiego dialogu z Rosją - zaznaczył Andrzej Duda.
 

 
 
- Ten partnerski dialog będzie możliwy wtedy, kiedy Rosja będzie wiedziała, że NATO jest silne i spójne, że jesteśmy razem - dodał.
 
Prezydent Duda zaznaczył, że Polska jest lojalnym i odpowiedzialnym członkiem wspólnoty europejskiej. - Nikomu nie odmówiliśmy pomocy. Nasza granica jest otwarta, jeżeli ktoś przyjedzie do nas i będzie potrzebował naszej pomocy, tę pomoc w Polsce otrzyma zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami humanitarnymi - powiedział prezydent Duda, pytany przez dziennikarzy o kwestię przyjmowania uchodźców.
 
Podkreślił, że jednocześnie stoimy na stanowisku, że nikogo nie będziemy zatrzymywali czy przetrzymywali w Polsce siłą, jeśli nie popełnił żadnego przestępstwa, jeśli jest człowiekiem niewinnym. - Jesteśmy zwolennikami całkowitego respektowania jego wolnościowych praw, również prawa do wyjazdu z Polski, jeśli będzie chciał - dodał.
 
Andrzej Duda zaznaczył, że z danych na kwiecień wynika, że wydatki Polski na pomoc dla Syrii wyniosły ok. 11 mln euro. - Dajemy tyle, na ile nas stać, i staramy się pomagać. Jesteśmy gotowi do wspierania obrony granic w innych krajach, granic Unii Europejskiej - powiedział prezydent. Zaznaczył, że ta granica powinna zostać wzmocniona. - Tam, gdzie jest to potrzebne, jako państwa Unii powinniśmy pomagać tym, których granica jest zagrożona - dodał.
 
- Jesteśmy entuzjastami utrzymania zasad strefy Schengen z bardzo prostej przyczyny. To jeden z największych benefitów, jakie postrzegają Polacy z obecności w Unii Europejskiej  - podkreślił polski prezydent.
 
Podczas konferencji był również pytany o kwestię planowanego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Przyznał, że podczas rozmów poruszono też "tematy związane z kwestią współpracy gospodarczej, także inwestycjami portugalskimi i pracą firm z kapitałem portugalskim w Polsce". - Rozmawialiśmy w tym kontekście także o planowanych przez rząd działaniach o charakterze podatkowym - mówił.

 

Zobacz także:Lizbona: Otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej”- Zapewniam, że po pierwsze obydwaj rozumiemy, że każdy rząd ma prawo prowadzić politykę podatkową, po drugie polski rząd spogląda w sposób rozsądny na tę kwestię, bo żeby móc pobierać podatki, najpierw trzeba mieć od kogo - powiedział prezydent Duda.

 

- Jeżeli podatki są takie, że firmy znikają, bo nie są w stanie funkcjonować, to to jest największa głupota, jaką można zrobić. Jeżeli firmy muszą przez to zwalniać pracowników, to to też jest głupota - zaznaczył prezydent. Według niego "trzeba wprowadzić taki podatek, który da z jednej strony rozsądny dochód do kasy państwa, ale z drugiej strony pozwoli firmom nadal się rozwijać, utrzymać i rozwijać zatrudnienie, rozbudowywać swój potencjał".

 

- Jestem przekonany, że rząd będzie postępował w sposób rozsądny. Proszę pamiętać o tym, że sprawa będzie również analizowana przez posłów, z pewnością będą się wypowiadali eksperci i wierzę w to, że żadna z powszechnie znanych w Polsce firm o kapitale portugalskim nie zostanie pokrzywdzona - podkreślił prezydent Duda.

(PAP/inf. własna)
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.