Niedziela, 17 kwietnia 2016

"Pamiętam o Polakach mieszkających poza granicami"

17-18 kwietnia 2016 roku (niedziela-poniedziałek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przebywał z wizytą w Republice Bułgarii. To pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w tym państwie od 13 lat.

 
Zobacz także:Prezydent odznaczył Polonię w BułgariiPrezydent Andrzej Duda w niedzielę w ambasadzie RP w Sofii wręczył odznaczenia za działalność polonijną. Zapewnił, że pamięta o Polakach mieszkających poza granicami kraju i zadeklarował gotowość wspierania polskich przedsiębiorców w Bułgarii.
 
Prezydent odznaczył sześć osób za wybitne zasługi na rzecz Polonii i promowanie polskiej kultury, w tym działaczkę polonijną i skrzypaczkę Annę Nikołow, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
 
Gratulując odznaczonym, Prezydent Andrzej Duda podkreślał wagę pracy na rzecz rodaków żyjących w Bułgarii, podtrzymywania polskiej kultury, na przykład przez działalność edukacyjną.

- Pamiętam o rodakach mieszkającymi poza granicami – podkreślił, przypominając, że w Kancelarii Prezydenta działa Biuro ds. Kontaktu z Polakami za Granicą, które nadzoruje minister Adam Kwiatkowski.
 
- Chciałbym, abyście byli państwo z nami w kontakcie – dodał.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że spodziewana większa liczba polskich turystów w Bułgarii przyczyni się do pogłębiania wzajemnej znajomości społeczeństw obu krajów oraz że Polska okaże się atrakcyjnym kierunkiem podróży dla Bułgarów.
 
Andrzej Duda zapewniał, że jest gotów wspierać polskie firmy w Bułgarii. Zapowiedział, że będzie to temat jego poniedziałkowych rozmów z prezydentem Bułgarii Rosenem Plewnelijewem i bułgarskim premierem Bojko Borisowem.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski na niedzielnym briefingu prasowym podkreślał, że Bułgaria jest ważnym elementem budowania sojuszu i konsensusu przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.
 
Zaznaczył, że w Bułgarii przecinają się „dwa wielkie problemy bezpieczeństwa Europy i NATO”, czyli bezpieczeństwa na Wschodzie w regionie Morza Czarnego oraz problem napływu imigrantów, zagrożenia związanego z kryzysem w Syrii.
 
Andrzej Duda w Sofii ma rozmawiać także m.in. o współpracy wojskowej, kryzysie ukraińskim, kwestiach energetycznych oraz współpracy regionu ABC (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego). Minister Szczerski zaznaczył, że to pierwsza od trzynastu lat wizyta polskiego prezydenta w Bułgarii.
 
Zobacz także:"Rozmawiając z Rosją, NATO powinno pokazywać charakter"W poniedziałek na placu św. Aleksandra Newskiego polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Obaj prezydenci przeprowadzą rozmowę w cztery oczy, następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów.
 
Prezydent otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie - order Stara Płanina ze wstęgą.
 
Andrzej Duda spotka się także z bułgarskim premierem Bojko Borisowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.
(PAP)
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.