Środa, 15 września 2021

Spotkanie Prezydentów Grupy Arraiolos w Rzymie

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w Rzymie w XVI spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, zrzeszającej prezydentów kilkunastu państw Europy. – Budowa Nord Stream 2 to wielki, strategiczny błąd o daleko idących konsekwencjach – podkreślił Prezydent RP podczas obrad. – Obawiam się, że konsekwencje tej błędnej decyzji odczujemy bardzo szybko.

Andrzej Duda podkreślał, że dyskusja o przyszłości Unii Europejskiej to także refleksja nt. pojęcia „autonomia strategiczna” i próba odpowiedzi na pytanie: co jest niezbędne, aby UE stała się wpływowym i ważnym graczem globalnym. – W moim dzisiejszym wystąpieniu chcę przedstawić trzy tezy: Po pierwsze: budowa silnej pozycji UE w globalnej rozgrywce nie może odbyć się kosztem uszczerbku dla roli NATO i relacji transatlantyckich, Po drugie: Unia, jeżeli naprawdę chce być europejska, musi prowadzić politykę otwartych drzwi. Nie może być klubem. Po trzecie: używanie terminów „autonomia” czy „suwerenność strategiczna” w kontekście UE musi obejmować szacunek wobec państwa narodowego – wskazywał. 
 

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA podczas I sesji >>

Prezydent @AndrzejDuda na spotkaniu Grupy Arraiolos: Podkreślam przywiązanie Polaków 🇵🇱 do projektu europejskiego 🇪🇺. Cieszymy się, że jesteśmy w Unii Europejskiej, długo czekaliśmy na to, by w Unii być. pic.twitter.com/F6O0VNxnxA

— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) September 15, 2021

 

– Solidarność wymaga, by państwa UE nie uczestniczyły wraz z państwami trzecimi w przedsięwzięciach, które – choć może i zgodne z prawem – uderzają bezpośrednio w interesy innych państw Wspólnoty. Doskonale Państwo wiedzą o czym mówię: Gazociąg Północny! Jego budowa to wielki, strategiczny błąd o daleko idących konsekwencjach, o czym Polska od dawna przypomina – mówił Prezydent RP podczas tej sesji. Dodał też: Obawiam się, że konsekwencje tej błędnej decyzji odczujemy bardzo szybko.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA podczas II sesji >>
 Spotkanie zakończyła konferencja prasowa. – Unia, jeżeli naprawdę chce być europejska, musi prowadzić politykę otwartych drzwi, nie może być klubem. Wszyscy ci, którym obiecywaliśmy przez lata, że jeżeli spełnią warunki, staną się częścią Unii Europejskiej, nie mogą zostać zawiedzeni – zaznaczył Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ >>
 

 

 
 

♦♦♦

 

Grupa Arraiolos została utworzona w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie Prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.