Poniedziałek, 19 października 2020

5. szczyt Inicjatywy Trójmorza w Tallinie [PL/EN]

W stolicy Estonii Prezydent RP Andrzej Duda wziął dziś udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. – Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów – mówił Andrzej Duda w Tallinie.

 

Zobacz także:Min. Szczerski: w poniedziałek rozmowy z sekretarzem energii USAW poniedziałek Szczyt Trójmorza z udziałem Prezydenta RP Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) miało częściowo charakter zdalny. Do Tallina przyjechał także – poza Andrzejem Dudą – Prezydent Bułgarii Rumen Radew. Pozostali Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza wzięli udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe. 

ENGLISH VERSION >>

 

Podczas jednego z paneli dyskusyjnych, odbywających się w ramach szczytu, Andrzej Duda pytany był o polską wizję tego, co może osiągnąć Trójmorze. – Przede wszystkim rozwój był tym najważniejszym pomysłem, tą najważniejszą ideą kryjącą się za współpracą – mówił. – Szukaliśmy narzędzi umożliwiających przyspieszenie rozwoju naszych krajów, bo chcieliśmy dogonić Europę Zachodnią, szczególnie, jeśli chodzi o standard i poziom życia, o rozwój gospodarki. Dlatego też zdecydowaliśmy się na tę współpracę, bo uważaliśmy, że w ten sposób będziemy mogli przyspieszyć ten rozwój i w ten sposób będziemy mogli grać w jednej drużynie, współpracować ze sobą – zaznaczył Prezydent.

 

 

Po południu Prezydent Andrzej Duda odbył dwustronne rozmowy: najpierw z Prezydent Kersti Kaljulaid. Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa regionalnego, Białorusi, budżetu UE, Inicjatywy Trójmorza i sytuacji związanej z pandemią. Następnie Andrzej Duda rozmawiał z Premierem Jürim Ratasem. 

 

 

Wieczorem Prezydent RP wziął udział w otwarciu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej. – Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych – powiedział Andrzej Duda podczas tej uroczystości. Jak dodał, Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP>>
 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.