Środa, 23 września 2020

Spotkania Prezydenta z politykami w Rzymie [PL/EN]

Przebywający w Rzymie Prezydent RP Andrzej Duda – podczas pierwszej w tej kadencji wizyty zagranicznej – spotkał się dziś m.in. z Prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą. – Włochy heroicznie walczyły z #Covid19. Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii. Współpracujemy w sprawach UE, naszego sąsiedztwa i wyzwań globalnych – podkreślił Andrzej Duda na Twitterze. 

 

 

Zobacz także:Rzym. Prezydent o wspólnej walce z pandemią [PL/EN]Tematem spotkania Prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski ocenił, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

ENGLISH VERSION >>

 

 

Zobacz także:List Prezydenta do przywódców Europy [PL/ENG] Jak przekazał minister, omówiono także „poparcia dla tez zawartych w liście Prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich”.


Drugim tematem rozmowy Prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak relacjonował Krzysztof Szczerski politycy wyrazili „wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze”. Prezydenci podkreślili, że „należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość. Andrzej Duda i Sergio Mattarella zgodzili się, że „nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów”.

 

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA. tematem rozmowy Prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Krzysztof Szczerski, Prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

 

 

Rozmowa Prezydenta RP z Premierem Włoch dotyczyła polsko-włoskiej współpracy gospodarczej, strategii rozbudowy polskiej infrastruktury komunikacyjnej, w tym połączeń europejskich na osi Północ-Południe oraz przyszłości polityki Unii Europejskiej w zakresie inwestycji rozwojowych, sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej oraz modelu dalszych relacji Unii z Wielką Brytanią w konsekwencji brexitu. Giuseppe Conte przedstawił też trudną sytuację imigracyjną na południu kraju.– Mamy długie tradycje związane z rolnictwem i produkcją żywności, a tym samym i ogromną wiedzę ekspercką w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa żywnościowego oraz zrównoważonych systemów żywnościowych. Jesteśmy także gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z transformacją oraz modernizacją sektora rolnego – mówił Andrzej Duda.
WYSTĄPIENIE W CAŁOŚCI>>
 

 

Polityczne spotkania Andrzeja Dudy w Rzymie podsumował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.