Środa, 24 czerwca 2020

Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu [PL/EN]

Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz. To zaszczyt, że mogę Pana tu gościć – tymi słowami Prezydent USA Donald Trump powitał Prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Przywódcy rozmawiali głównie o współpracy militarnej, gospodarczej, energetycznej i w zakresie telekomunikacji. 

 

Podczas spotkania Prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że „Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych”.

 

 

Przywódcy dodali: „Wyrażamy szczególne zadowolenie z rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej".

 

Zapewnili też: „Połączymy siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej”.

 

 

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Donald Trump oznajmił, że najprawdopodobniej część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich trafi do innych krajów, w tym do Polski. 

 

– Jeśli ktoś chciałby napaść na Polskę, to nie będzie miękkie lądowanie. Obecność sojusznicza jest dziś dla nas bardzo istotna. To przynosi spokój w moim kraju – ocenił Prezydent Andrzej Duda.

CAŁA WYPOWIEDŹ PREZYDENTA RP >>

Remark by President Donald Trump in Joint Press Conference >>

 

 

O pozostałych punktach wizyty Prezydenta RP w Waszyngtonie>>


Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump spotkali się już po raz jedenasty. Pięć z tych spotkań miało charakter oficjalnych, dwustronnych rozmów (w lipcu 2017 r. w Polsce, pozostałe odbyły się na terenie USA, w tym trzykrotnie: we wrześniu 2018w czerwcu 2019 i dziś Andrzej Duda gościł w Białym Domu). Poza tym Prezydenci Duda i Trump spotykali się kilkakrotnie przy okazji rozmów wielostronnych, m.in. szczytów NATO, posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkań Forum Ekonomicznego w Davos. 

 

Pliki do pobrania

Joint Statement by President Andrzej Duda and President Donald J. Trump
Wspólne oświadczenie Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Donalda J. Trumpa
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.