Niedziela, 29 września 2019

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii [PL/ENG]

Na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez  1. Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. Wzięli w nich udział Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Król Belgów Filip I, a także weterani walk o Flandrię; obecni byli ponadto syn i wnuczka gen. S. Maczka.

ENGLISH VERSION >>>

 

– Tu, wśród tych 257 grobów uświadamiamy sobie, jak wielka bywa cena wierności podstawowym wartościom naszej cywilizacji: wolności, prawdzie, sprawiedliwości i międzyludzkiej solidarności – powiedział Andrzej Duda. CAŁE WYSTĄPIENIE >>> 

 

– Dzisiaj oddajemy najwyższy hołd ludziom, którzy uczestnicząc w owych szlachetnych zmaganiach poświęcili własne życie. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna. Że nie zawiedziemy ich nadziei, że wypełnimy ich testament wolności i pokoju – akcentował. 

 

 

 

 

Wcześniej, przed rozpoczęciem uroczystości Para Prezydencka spotkała się z weteranami, którzy walczyli u boku Generała Maczka. 

 

 

 

Wieczorem w Brukseli w Notre Dame de la Chapelle została odprawiona msza św. koncelebrowana przez abp. Stanisława Gądeckiego. 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.