Środa, 25 września 2019

Spotkania Prezydenta w Nowym Jorku

Przebywający w Nowym Jorku w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. z Prezydentem USA, Sekretarzem Generalnym ONZ oraz przywódcami Estonii, Republiki Korei, Kazachstanu, Brazylii i Ukrainy.

 

Wziął też udział w uroczystym śniadaniu wydanym przez Sekretarza Generalnego ONZ [ZDJĘCIA], natomiast we wtorek wieczorem, wraz z Pierwszą Damą, uczestniczył w przyjęciu wydawanym przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego Małżonkę. Spotkał się także z przedstawicielami organizacji żydowskich.

 

fot. Official White House Photo by Andrea Hanks

 

23 września

 

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump podczas spotkania w Nowym Jorku podpisali wspólną deklarację dotyczącą pogłębiania współpracy obronnej. 

 

TREŚĆ DOKUMENTU [PL/ENG] >>

RELACJA ZE SPOTKANIA >> 

 

 

 

Rozmowa z Prezydentem Korei Płd. dotyczyła współpracy gospodarczej, w tym koreańskich inwestycji w Polsce w zakresie nowoczesnych technologii, przemysłu chemicznego, energii i infrastruktury transportowej, a także wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary. ENGLISH VERSION >>

 

Prezydenci odnieśli się także do globalnych problemów bezpieczeństwa i współpracy wojskowej ze szczególnym naciskiem na cyberbezpieczeństwo. Korea Płd. przewodniczy grupie do spraw cyberbezpieczeństwa w ramach tzw. Procesu Warszawskiego w sprawach pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

 

 

 

24 września

 

Zobacz także:Szczyt Inicjatywy Trójmorza [PL/ENG] Z Prezydent Kersti Kaljulaid Andrzej Duda rozmawiał o przyszłorocznym szczycie Inicjatywy Trójmorza w Estonii i perspektywach tego spotkania.

 

– Mówiliśmy, że chcielibyśmy wzmocnić Fundusz Trójmorza do tego czasu, chcielibyśmy, żeby przystąpiło do niego więcej krajów, a także instytucji finansowych – relacjonował dziennikarzom Prezydent RP. 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:Oficjalna wizyta Prezydenta Ukrainy [PL/ENG]Andrzej Duda w Nowym Jorku zaprosił także do Polski Prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. – Bardzo byśmy chcieli, aby przede wszystkim w sensie gospodarczym rynek Ameryki Południowej bardziej się otworzył na Polskę, na nasze firmy i produkty – zaznaczył. Polski Prezydent rozmawiał też w siedzibie ONZ z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

–  Kiedy trwa Zgromadzenie Ogólne, właściwie na każdym korytarzu można tu spotkać prezydentów i przez chwilę porozmawiać. To bardzo dobra okazja do wielu spotkań bilateralnych, nawet nie takich wcześniej zaplanowanych, tylko tych, które mają miejsce ad hock – mówił Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami. CAŁA KONFERENCJA >> 

 

 

 

 

 

25 września 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.