Środa, 10 lutego 2016

Prezydent na 90-leciu Miasta Gdyni: Tu zawsze mieszkali ludzie wolni

- 90 lat w państwie, które istnieje od 1050 lat to rzeczywiście krótka historia, i to zasługuje na szczególne zaakcentowanie – powiedział prezydent Andrzej Duda na obchodach 90. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Z tej okazji w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. 

 

- W 1920 roku w tym miejscu, w dzisiejszej Gdyni mieszkało 400 osób, w 1939 roku mieszkało 127 tys. ludzi, dziś Gdynia to oficjalnie prawie 250 tys. mieszkańców. Które miasto w Polsce na przestrzeni ostatnich 90 lat, na przestrzeni jakichkolwiek 90 lat może się poszczycić takim wynikiem? – pytał Andrzej Duda. - Odpowiedź jest prosta: myślę, że żadne – dodał.

 

Mówiąc o historii miasta prezydent wspomniał Kaszubów, „którym w 1920 roku dziękował gen. Haller za to, że przeżyli czas niemieckiej niewoli i zachowali polskie Pomorze, które choć niewielkie, to stanowiło szansę rozwojową dla Polski. - Szansę, która została wykorzystana - zaznaczył.

 

Jak przypomniał prezydent, w 1920 r., sześć lat przed nadaniem Gdyni praw miejskich, doszło w Pucku do symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem przez wrzucenie do morza platynowego pierścienia przez dowódcę Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera.Zobacz także:"Bałtyk jest naszym oknem na świat"

 

- Było to państwo wtedy, w 1920 r., bardzo biedne - zniszczone wojnami, cały czas jeszcze niepokojone, o niestabilnych granicach. Ale już wtedy podejmowano ważne decyzje. Już wtedy myślano, jak temu państwu zapewnić rozwój, jak uczynić je państwem silnym, bezpiecznym i nowoczesnym - mówił prezydent.

 

23 września 1922 roku polski Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni. - Wokół portu właśnie rozwinęło się wielkie miasto. Miasto zaprojektowane w sposób nowoczesny; miasto, w którym ulokowano budynki według najnowocześniejszych wówczas światowych wzorców. Budynki, które do dzisiaj są dumą Gdyni, ale także są dumą Polski – podkreślił prezydent Duda.

 

 

Prezydent podkreślił, że Gdynia jest także kolebką „Solidarności”. – To tu ludzie żądający uczciwości i zwykłej sprawiedliwości protestowali w 1970 roku i napotkali brutalny opór ze strony władzy ludowej. To tu polała się krew. – mówił Andrzej Duda.  - To pokazuje, że na tym terenie zawsze mieszkali ludzie wolni, którzy znali swoją wartość – zaznaczył.

 

Zdaniem prezydenta dzisiejsza Gdynia ma wiele z tamtej, dawnej świetności – jak na przykład perły architektury, ale także port. – Ogromnie cieszą te inwestycje w gdyńskim porcie, ogromnie cieszy to, że modernizuje się nabrzeża Bułgarskie, Szwedzkie, Rumuńskie, że pogłębia się tory portowe, że modernizuje się węzeł kolejowy, że dokonuje się takich działań, które mają uczynić gdyński port znów jednym z najpoważniejszych ośrodków portowych Europy  – mówił prezydent.

 

- Kiedy patrzymy na ten obecny rozwój Gdyni, na wszystkie plany i na to, że działo się to w bardzo trudnych momentach, kiedy de facto doszło do likwidacji stoczni, i widzimy, że ta stocznia zaczyna się rozbudowywać, Bałtycki Port Nowych Technologii, który tam powstał, Park Konstruktorów, to wszystko są rozwiązania nowoczesne, które mają tworzyć podwaliny pod rozwój przyszłej stoczni – podkreślał Andrzej Duda.

 

Wyraził nadzieję, że Gdynia uzyska oczekiwany efekt synergii – dobrej pracy sektora prywatnego, władz samorządowych i władz państwowych. - Bo odbudowa wielkiej stoczni i budowa wielkiego portu bez zdecydowanego i silnego wsparcia ze strony państwa nie nastąpi – zaznaczył. -Wierzę w to, że to wsparcie Gdynia i wszyscy państwo w najbliższych latach otrzymacie – oświadczył Andrzej Duda.  Wierzę w to, że przyczynkiem do tego jest także odtworzenie ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - powiedział. - Odbudowa polskiego potencjału morskiego stanowi dziś jedno z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki na najbliższe lata - podkreślił.

 

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Gdyni wręczono poecie, pisarzowi i tłumaczowi Ernestowi Bryllowi. Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” otrzymali: ks. prałat Edmund Wierzbowski, Andrzej Boczek oraz Małgorzata Sokołowska.  (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.