Środa, 1 września 2021

Wieluń. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej [PL/EN]

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się nad ranem w Wieluniu obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – Wieluń jest symbolem terroru wojennego, okrucieństwa, złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków. Zginęło nas 6 milionów, a niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze – powiedział Prezydent.

 

Podkreślił, że tamten świt, który wstawał 82 lata temu, to był dzień, który witał mieszkańców Wielunia i Polaków już w zupełnie innej rzeczywistości – rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia.
CAŁE WYSTĄPIENIE >>

ENGLISH VERSION >>

 

– Tu, w Wieluniu, byliśmy pierwszą ofiarą II wojny światowej. Byliśmy ofiarą od pierwszego jej momentu – mówił Prezydent, dodając, że zapłaciliśmy za tamtą napaść straszliwą cenę. – Nie ma polskiej rodziny, która kogoś nie straciła w trakcie II wojny światowej, w taki czy inny sposób – poległego lub zamordowanego, bardzo często zakatowanego. Jesteśmy z tego dumni, że się nie ugięliśmy, że było polskie państwo podziemne, że trwał opór, a później walka o wyzwolenie Polski, że nigdy się nie zatrzymaliśmy i nigdy się do końca nie poddaliśmy – akcentował.

 

Prezydent dodał, że zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę, ponieśliśmy straty, za które nigdy nie otrzymaliśmy żadnego zadośćuczynienia. – Nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by po dziesięcioleciach podle oskarżać Polaków o jakikolwiek, zwłaszcza instytucjonalny udział w zbrodniach II wojny światowej. Polacy byli zgnębionym narodem, ofiarą II wojny światowej i to jest prawda o tamtych latach i tamtych krwawych dniach – wskazywał.

 

Zobacz także:Dzwon „Pamięć i Przestroga” trafi z Warszawy do WieluniaWieluń. Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny [PL/ENG] O godz. 4.40 w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe upamiętniające ofiary bombardowania miasta, które jest nazywane „polską Guernicą”. Następnie zabił dzwon przekazany miastu przez Prezydenta RP w 2019 r.

 

Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r.

 

Prezydent wspólnie ze świadkami tamtych wydarzeń złożył wieńce przed pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckiego bombardowania, a także przed pomnikami: upamiętniającym synagogę oraz upamiętniającym nalot bombowy na wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych 1 września 1939 roku.


Podczas wizyty w Wieluniu Prezydentowi towarzyszyli ministrowie w KPRP Wojciech Kolarski i Adam Kwiatkowski.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.