Niedziela, 11 lipca 2021

Uroczystości z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt

W uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt na zaproszenie Pary Prezydenckiej wzięli udział Prezydent Litwy Gitanas Nausėda z Małżonką.
 

 

Zobacz także:Prezydenci Polski i Litwy w KrakowiePrzed południem Pary Prezydenckie Polski i Litwy uczestniczyły we mszy św. pontyfikalnej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Przywódcy złożyli podpisy w księdze pamiątkowej w Bazylice, zaprezentowano im też Akt Unii Krewskiej. Ten spisany na pergaminie w języku łacińskim dokument zapoczątkował chrystianizację Litwy oraz jej zbliżenie z Polską. Proces uwieńczony został w 1569 roku zawarciem Unii Lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo z jednym, wspólnie wybieranym władcą, wspólnym sejmem i wspólną monetą oraz polityką zagraniczną i obronną.

 

Prezentacja Aktu Unii Krewskiej. pic.twitter.com/9c27bSD4Lt

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 11, 2021

Pary Prezydenckie złożyły następnie wizytę na Wieży Zygmuntowskiej.
 

– Dzwon Zygmunt jest świadkiem naszej historii, ale też jest świadkiem tej wspaniałej polsko-litewskiej historii. Ta rocznica na nowo wskazuje, że dla relacji polsko-litewskich historia jest fundamentem współpracy – wyjaśnił prezydencki minister Wojciech Kolarski.

 

Na Wawelu Pary Prezydenckie złożyły też kwiaty przed grobami Królów: Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz przed grobem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.
 

Po południu Prezydenci Polski i Litwy udali się do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, by zapoznać się z polsko-litewskimi projektami realizowanymi przez tę placówkę.
 

Na zakończenie spotkania wygłosili oświadczenia dla prasy. – Mam nadzieję, że nasza współpraca otwiera nowy rozdział i że będziemy nadal ją rozwijali, a także będziemy zarażali tą współpracą nasze rządy oraz różnego rodzaju nasze instytucje państwowe – powiedział Andrzej Duda. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.