Piątek, 18 września 2020

Akcja „sadziMY” z Parą Prezydencką

Prezydent RP Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r.  Akcja „sadziMY”, która odbywa się po raz drugi, realizowana jest we współpracy z Lasami Państwowymi. 

 

– Las to nasze wspólne dobro: to niezbędny czynnik równowagi ekologicznej, to czystsze powietrze i jakże ważna dzisiaj retencja wody, poprawa obiegu wodnego. To wreszcie miejsce, w którym możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i możemy mieć kontakt z przyrodą – mówiła Pierwsza Dama podczas akcji. WYSTĄPIENIE PARY PREZYDENCKIEJ >>
 

Wcześniej Prezydent w rozmowie z Polsat News zachęcał wszystkich do udziału w sadzeniu drzew. – To po pierwsze rozwijanie lasów w Polsce, po drugie to czyste powietrze, bo przecież drzewa nie tylko produkują dla nas tlen, ale przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla i likwidują zanieczyszczenia. To jest ich wielka rola dla nas, dla naszego zdrowia, samopoczucia – wskazywał, podkreślając, że tam, gdzie są drzewa, tam można również odpocząć.

 

W ramach akcji „sadziMY” sadzonki są rozdawane w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla chętnych przygotowano łącznie aż milion sadzonek.  Lista miejsc >>

 

Jeszcze przed przybyciem Pary Prezydenckiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka, który zwrócił uwagę, że lasy pełnią funkcje gospodarcze, przyrodnicze, turystyczne i społeczne. – Model gospodarki leśnej prowadzony w polskich lasach jest najlepszy w Europie, a być może na świecie. To oznacza, że zrównoważona gospodarka leśna, która daje możliwość pozyskiwania różnego rodzaju dóbr i to, że lasy są powszechnie otwarte i dostępne dla obywateli pokazuje, że ta instytucja sama się finansuje, pomaga w ochronie przyrody i wypełnia wiele funkcji edukacyjnych – powiedział Doradca.

 

♦♦♦

 

Zobacz także:Para Prezydencka zainaugurowała akcję „sadziMy”Akcja „sadziMY” jest inicjatywą Prezydenta Andrzeja Dudy. Inauguracja I edycji przedsięwzięcia miała miejsce w kwietniu 2019 r. Wówczas Para Prezydencka wspólnie z 1000 uczestników wzięła udział w sadzeniu drzew w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, także zniszczonych przez huragan w sierpniu 2017 r.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.