Czwartek, 17 września 2020

Wytyczno. Obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

– 81 lat temu zniszczona została wolna i niepodległa Polska, 81 lat temu najeźdźcy niemieccy i sowieccy zniszczyli byt państwa polskiego – wyśnionego i wywalczonego przez pokolenie Powstańców Styczniowych, a później ich dzieci, wnuków, którzy tę niepodległą Polskę, brocząc własną krwią zdołali odzyskać – podkreślał w Wytycznie Prezydent Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

Para Prezydencka oddała hołd żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie – miejscu uświęconym krwią obrońców Polski, walczących z Sowietami w 1939 r. Organizatorem obchodów była Straż Graniczna.

 

 

 

Prezydent zaznaczył, że Polska nie miała szans obronić się wobec agresji dwóch największych wówczas potęg militarnych – nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji.

 

– Dzisiaj rosyjska, a wcześniej sowiecka propaganda, próbuje nazywać tamten brutalny atak sowieckiej agresji ochroną dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy. Wszyscy doskonale wiemy, że to nieprawda, a to miejsce jest najlepszym tego dowodem – powiedział Andrzej Duda.

 

Podczas uroczystości na żołnierskich mogiłach złożono wieńce i kwiaty. Odczytano apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową.

 

 

 

 

Prezydent odwiedził też Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie; wysłuchał informacji kierownictwa Straży Granicznej na temat sytuacji na granicach z Ukrainą oraz Białorusią. W spotkaniu uczestniczył również Szef BBN Paweł Soloch i ministrowie Błażej Spychalski i Wojciech Kolarski.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.