Poniedziałek, 27 stycznia 2020

75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau [PL/ENG]

Zobacz także:Spotkanie Pary Prezydenckiej z OcalałymiOd złożenia wieńca przed Ścianą Śmierci wspólnie z byłymi więźniami Prezydent Andrzej Duda rozpoczął obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 

 

Zobacz także:Prezydent o Holokauście: Prawda, która nie może umrzećNastępnie Prezydent w towarzystwie przywódcy Izraela Reuwena Riwlina upamiętnił jednego z największych Bohaterów XX wieku - rotmistrza Witolda Pileckiego, składając kwiaty przed jego pomnikiem. Popiersie znajduje się tuż przy torach, po których do Auschwitz docierały pierwsze transporty więźniów.

 

 

Wcześniej Andrzej Duda między innymi wraz z Zofią Pilecką, córką rotmistrza, obejrzał Wystawę o Ruchu Oporu w Auchwitz, znajdującą się w Bloku 11.

 

 

 

– Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym – powiedział Prezydent RP podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Reuwenem Riwlinem.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Podziękowiał przywódcy Izraela za obecność dziś w Polsce, która – jak mówił – stanowi widomy znak pamięci, widomy znak sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania, wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym.

 

Andrzej Duda nie ukrywał także wzruszenia tym, że w 75. rocznicę tamtego dnia, tak wielu ocalonych i ocalałych przybyło po latach do Oświęcimia – do muzeum, które stanowi świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata – gdzie będą dawali świadectwo prawdzie.

 

Jak dodał: – Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w walce przeciwko nazistom został pominięty podczas uroczystości w Yad Vashem, dlatego nie mogłem być tam obecny jako Prezydent RP. TREŚĆ WYSTĄPIENIA >> 

 

 

– Zaproponowałem Prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Prezydentem Ukrainy.

 

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

ENGLISH VERSION>>

 

Politycy spotkali się w Oświęcimiu przed głównymi uroczystościami z okazji 75-lecia wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. WIĘCEJ >> 

 

 

– W imieniu Rzeczypospolitej mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas głównej uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

 

ENGLISH VERSION>>

 

 

Na zakończenie obchodów Para Prezydencka wraz z byłymi więźniami Auschwitz oraz przedstawicielami delegacji państwowych wzięli udział w marszu pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Tam oddano hołd pomordowanym w KL Auschwitz-Birkenau.

 

 

 

 

Wieczorem w „Wiadomościach” TVP Prezydent Andrzej Duda podkreślił: – Nigdy więcej takiej tragedii, nigdy więcej tak straszliwej, niewyobrażalnej podłości i okrucieństwa. Ale też trzeba pamiętać, co do tego doprowadziło: ksenofobia, rasizm, nienawiść, antysemityzm. To są zjawiska, z którymi powinniśmy stanowczo walczyć.

CAŁA ROZMOWA>>
 

(aw/kp)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.