Piątek, 16 sierpnia 2019

Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji 100-lecia Powstań Śląskich

Drugiego dnia wizyty w Katowicach Prezydent uczestniczył w obchodach setnej rocznicy Powstań Śląskich.

 

– W imieniu całego narodu polskiego składam hołd wszystkim bohaterskim uczestnikom Powstań Śląskich. Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od macierzy byli zawsze wierni Polsce i polskości – mówił Andrzej Duda podczas XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

Prezydent podkreślał, że Powstania Śląskie różniły się od poprzednich zrywów, gdyż, jak zauważył, „były walką nie tyle o wolną Polskę, bo ta już istniała, lecz o prawo przynależności do niej”. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

 

Uroczystości czczące setną rocznicę Powstań Śląskich rozpoczęły się od oddania hołdu zasłużonym dla Śląska. Na katowickim cmentarzu Andrzej Duda złożył wieńce na grobach śp. Wojciecha Korfantego – przywódcy III powstania śląskiego, śp. Józefa Rymera – pierwszego wojewody śląskiego i śp. Konstantego Wolnego – pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego.

 

 

Następnie Prezydent uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich w Gmachu Sejmu Śląskiego. Tam też bierze udział w XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

 

Zobacz także:Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich [PL/ENG]Obchody stulecia Powstań Śląskich połączone z Świętem Wojska Polskiego trwają od wczoraj w Katowicach. Prezydent w ramach uroczystości m.in. wręczył nominacje generalskie oraz przyjął defiladę „Wierni Polsce”.

 

W piątek wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła, przygotowana specjalnie z tej okazji, iluminacja. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.