Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Uroczystości pogrzebowe śp. Jolanty Szczypińskiej

– Dziękuję Jolancie Szczypińskiej za jej służbę dla Polski i ludzi – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych posłanki PiS. Wyraził nadzieję, że wielkie dzieło jej życia nigdy nie zostanie zapomniane.

 

Zobacz także:Jolanta Szczypińska uhonorowana odznaczeniem państwowym Andrzej Duda nadał Jolancie Szczypińskiej pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


Wspominając posłankę, Andrzej Duda podkreślił, że nigdy się nie bała, zawsze była niezwykle odważna, i w czasach „Solidarności”, i w obliczu choroby, i w obliczu śmierci.  – Odwagę i godność zachowała do samego końca – mówił, dodając, że Jolanta Szczypińska brała poważnie te sprawy, które były poważne i wymagały powagi. – I była nieustępliwa w swoim dziele, którego się podjęła – w pomocy drugiemu człowiekowi. Wszyscy ci, którzy ją znali i żegnali ją w ostatnich dniach doskonale to wiedzą. Wiedzą to nawet jej dawni oponenci polityczni, którzy mieli inną wizję i inne poglądy niż ona. Szanowali to i dali temu wyraz w ostatnim czasie, za co im z całego serca dziękuję – zaznaczył Prezydent.Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta RP w Słupsku podczas uroczystości pogrzebowych posłanki Jolanty SzczypińskiejPrezydent o Jolancie Szczypińskiej: Droga Jolu, dziękujemy!

 

– Ja także dziękuję Pani Poseł za jej piękne życie. Ale przede wszystkim dziękuję jej za służbę dla Polski i dla ludzi. I za wszystko to, co zrobiła na przestrzeni tych lat swojej służby w „Solidarności”, służby poselskiej – ostatnich prawie 15 lat – powiedział. Wyraził nadzieję, że to wielkie dzieło jej życia nigdy nie zostanie zapomniane i będzie kontynuowane poprzez jej następców, także tych politycznych.

 

– Szanowna Pani Poseł, droga Jolu, dziękujemy Ci za Twoje piękne życie, życie służby dla Rzeczypospolitej, życie służby dla drugiego człowieka. Spoczywaj w pokoju – zakończył Prezydent.

 

W Kościele Mariackim w Słupsku została odprawiona w poniedziałek msza św. pogrzebowa, której przewodniczył biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Edward Dajczak. W uroczystościach, oprócz Prezydenta z Małżonką, uczestniczyli także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Beata Mazurek oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Po zakończeniu nabożeństwa kondukt żałobny przeszedł na cmentarz komunalny, gdzie odbył się państwowy pogrzeb.

 

 

Jolanta Szczypińska, posłanka PiS ze Słupska, zmarła 8 grudnia br. Miała 61 lat.


W latach 80. zakładała „Solidarność” w służbie zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Kolportowała podziemne wydawnictwa. Była aresztowana i bita. Od 1987 jawny członek Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej „S” Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk. Uczestniczka druku i kolportażu biuletynu MKK „Oko”. Za działalność wielokrotnie zatrzymywana i karana przez kolegium ds. wykroczeń.


Jolanta Szczypińska była posłanką na Sejm RP IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była w grupie założycielskiej partii Prawo i Sprawiedliwość.  W PiS była wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego.

(KG)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.