Niedziela, 1 marca 2020

Odznaczeni w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zobacz także:Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorował osoby zasłużone dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odznaczeni zostali:
 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej


KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI


pośmiertnie

Aleksander KASARABA
pseudonim „Kamień”, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz Wojny Obronnej, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie żołnierz Zrzeszenia WiN, skazany na karę śmierci w 1946 r.,


za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich
 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

Wacław JUSZKO
pseudonim „Sarna”, „Miły”, żołnierz AK oraz Zrzeszenia WiN, aresztowany przez NKWD i skazany na 14 lat łagrów
 

Piotr MARCZAK
żołnierz ZWZ-AK, następnie służył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim

 

Wacław SZACOŃ
żołnierz oddziału Zdzisława Brońskiego „Uskoka” skazany na czterokrotną karę śmierci.
 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Jan JABŁONIEC
pseudonim „Fiat”, żołnierz oddziału Zdzisława Brońskiego „Uskoka”

 

Józef RUSAK
pseudonim „Bylina”, w latach 1948-1951 więziony jako żołnierz Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz członek Zrzeszenia WiN

 

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

Genowefa ALEKSANDER
służyła w organizacji młodzieżowej Narodowych Sił Zbrojnych, skazana na dwa lata więzienia


Teresa CICHOWSKA
razem ze swoją siostrą Ireną Kamińską udzielała pomocy żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego za co została skazana na 15 lat więzienia


Irena KAMIŃSKA
razem ze swoją siostrą Teresą Cichowską udzielała pomocy żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego za co została skazana na 10 lat więzienia
 

Włodzimierz PAJDOWSKI
Pseudonim „Niemen”, żołnierz ZWZ-AK, następnie Zrzeszenia WiN. Aresztowany, zbiegł z transportu. Skazany na 2 lata więzienia


za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego
 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
 

Jan BIELENIA
żołnierz oddziału Franciszka Hajduka „Tatara”, aresztowany w 1946 roku pod zarzutem przynależności do Zrzeszenia WiN
 

Bogdan POKROPIŃSKI
pseudonim „Sokół”, członek organizacji niepodległościowej Młoda Armia Krajowa „Burza”, skazany na 7 lat więzienia

 

pośmiertnie
Wincenty DUDEK
uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz Wojny Obronnej, żołnierz ZWZ-AK, aresztowany przez NKWD i Informację Wojskową, zamordowany 3 lipca 1945 roku

 

 

za zasługi dla Niepodległej

 

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
 

Henryk ATEMBORSKI
pseudonim „Pancerny”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, aresztowany przez UB i więziony przez kilka miesięcy
 

Lucjan DENIZIAK
pseudonim „Orzeł”, żołnierz AK oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazany na 8 lat więzienia
 

Stanisław GAJEWSKI
pseudonim „Staś, członek oddziału Zrzeszenia WIN, aresztowany w 1951 roku i więziony przez 6 miesięcy
 

Jan KOTLARZ
członek organizacji „Młode Wojsko Polskie”, skazany na 10 lat więzienia
 

Marianna KRASNODĘBSKA
pseudonim „Wiochna”, udzielała pomocy ukrywającemu się Józefowi Franczakowi „Lalusiowi”
 

Maria LORYŚ
Komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, aresztowana w 1945 roku
 

Stefan ŁUCZYŃSKI
pseudonim „Kropiciel”, członek organizacji antykomunistycznej „Krzysztof” działającej w Grodzisku Mazowieckim
 

Zygmunt MIESZCZAK
pseudonim „Tadek”, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie członek organizacji antykomunistycznej „Zawiszaków”, uczestnik akcji na więzienie UB w Kuklówce, skazany na 2 lata i 8 miesięcy więzienia

 

Kazimierz RZUCIDŁO
pseudonim „Kowal”, „Żegota”, żołnierz AK a następnie organizacji „Nie”, Delegatury Sił Zbrojnych” oraz Zrzeszenia „WiN”

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.