Piątek, 24 stycznia 2020

Order Orła Białego dla Zofii Posmysz-Piaseckiej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej:

 

w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy
o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych
w czasach II wojny światowej,
za przekazywanie świadectwa prawdy o Zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą

 

ORDER ORŁA BIAŁEGO

 

Zofii Stefanii POSMYSZ-PIASECKIEJ

pisarce  i scenarzystce, więźniarce obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe (od 1942 r. do wyzwolenia). Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie poświęciła się działalności literackiej i edukacyjnej. Została dziennikarką, za swoją misję przyjęła świadczenie prawdy o obozach i Zagładzie.

 

 

 

Prezydent podkreślał, że Zofia Posmysz-Piasecka jest osobą, która „w niezwykły sposób przeżyła ten straszliwy dramat, jakim było zniewolenie, uwięzienie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

– Mając to wielkie szczęście i jakąś opiekę Opatrzności, że udało się Pani przetrwać te straszliwe doświadczenia – widząc codziennie śmierć i cierpienie, tracąc znajomych, przyjaciół, bliskich – to nie zamknęła Pani tego w sobie i dla siebie – zwracał się Prezydent do Uhonorowanej.


Andrzej Duda w imieniu Rzeczypospolitej złożył podziękowania Zofii Posmysz-Piaseckiej: – Dziękuję za to, że przetrwawszy, dzieli się Pani od tylu lat świadectwem, ale bardzo specyficznym, niezwykle ludzkim, wolnym od nienawiści, patrzącym w człowieka, do jego głębi, do jego sposobu patrzenia na świat – mówił.


– Pani świadectwo stanowi ogromnie ważną, polską spuściznę tamtego trudnego czasu – podkreślił Prezydent.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.