Wtorek, 30 lipca 2019

Ordery i odznaczenia z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG]

Zobacz także:Apel rozpoczynający Zlot Harcerski z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 

– Nasi drodzy, kochani Powstańcy, jesteście wielkim autorytetem, bezcennym skarbem historii, a przede wszystkim niepodległości – tymi słowami Prezydent Andrzej Duda powitał zgromadzonych przed Muzeum Powstania Warszawskiego uczestników tamtych sierpniowych walk. ENGLISH VERSION >>>

 

Powstańcom oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci i wiedzy o zrywie Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe. Jak podkreślił: – Powstanie to był jeden z tych wielkich kamieni rzuconych na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

 

 

Postanowieniami

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

odznaczeni zostali

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie

 

Andrzej ROMOCKI

      pseudonim „Morro”, dowódca 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Zginął 15 września 1944 roku.

 

 

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Halina CIESZKOWSKA

pseudonim Alika”, pluton łączności przy dowództwie Obwodu I „Radwan”

 

Jan KULMA

służył w 2. kompanii batalionu „Ruczaj”

 

 

za wybitne zasługi poniesione

z niezwykłym poświęceniem w walce

o suwerenność i niepodległość

Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM Z MIECZAMI

ORDERU

KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Jerzy MALCZEWSKI

pseudonim „Wola”, batalion „Bełt”

 

za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości

Państwa Polskiego

 

 

KRZYŻEM ORDERU

KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Tadeusz BRODOWSKI

pseudonimy „Abdank”, „J-7”, Batalion Szturmowy „Odwet ”; Batalion „Golski”

 

Anna PRZYTUŁA

pseudonim „Koza”, Oddział I Wojskowego Sądu Specjalnego Komedy Głównej Armii Krajowej

 

 

 

 

za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim,

za działalność na rzecz krzewienia wiedzy i tradycji powstańczej wśród dzieci

i młodzieży

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Janusz BEŁZA

pseudonim „Bernard”, Zgrupowanie „Radosław”, batalion „Czata 49”. Aktualnie wspiera oraz finansuje grupy rekonstrukcyjne oraz młodzież szkolną w edukacji na temat Powstania Warszawskiego

 

 

 

za zasługi w działalności

na rzecz upamiętniania prawdy

o najnowszej historii Polski

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

Urszula ZANIEWSKA

wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego, współpracująca z Pokojem Kombatanta

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

Paulina GAJOWNIK

Komendantka Stołecznej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Edyta POŹNIAK

popularyzuje wiedzę o Powstaniu Warszawskim na antenach Polskiego Radia

 

 

Jan WRÓBLEWSKI

uczestnik Powstania Warszawskiego pielęgnujący pamięć o najnowszej historii Polski, współpracujący

z młodzieżą szkolną

 

 

 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

Paweł AUGUŚCIK

wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, odpowiada za kwerendę do słownika biograficznego uczestników Powstania Warszawskiego

 

Witold BANACH

dziennikarz Polskiego Radia, autor rozmów z uczestnikami Powstania Warszawskiego i współtwórca „Kalendarium Powstania Warszawskiego”

 

Anna DAWIDOWSKA

pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego w dziale zamówień publicznych, koordynator Biuletynu Informacji Publicznej

 

Aleksandra DUDA

przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Joanna JASTRZĘBSKA-WOŹNIAK

pracownik Działu Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Urszula KRAJ

dziennikarka zajmująca się historią Warszawy oraz Powstaniem Warszawskim

 

Jakub KRÓL

pracownik Działu Promocji Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Jarosław MALINIAK

kierownik Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Maciej PODBIELKOWSKI

pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego odpowiadający za projekty edukacyjne placówki

 

Marta WALKOWSKA-LIPKO

kierownik Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Maria WASILEWSKA

pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, organizator koncertów z cyklu „Pamiętamy ‘44”

 

Kamil WOJCIECHOWSKI

instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

 

MEDALEM STULECIA

ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

 

za zasługi dla Niepodległej

odznaczeni zostali

 

 

Edmund BARANOWSKI

pseudonim „Jur”, Zgrupowanie „Radosław”

 

Mieczysław CHORĄŻY

pseudonim „Grom”, pułk „Baszta”

 

Jadwiga CHRUŚCIEL

pseudonim „Kozaczek”, I Obwód „Radwan”

 

Andrzej DŁAWICHOWSKI

pseudonim „Andrzej”, pułk „Baszta”

 

Jan DRUŻYŃSKI

pseudonim „Wojtek”, batalion „Ruczaj”

 

Włodzimierz DUSIEWICZ

pseudonim „Dusza”, w Szarych Szeregach zajmował się zdobywaniem informacji wywiadowczych i przenoszeniem meldunków

 

Barbara GANCARCZYK

pseudonim „Pająk”, Zgrupowanie „Róg”.

 

Wacław GLUTH-NOWOWIEJSKI

pseudonim „Wacek”, Zgrupowanie „Żmija”

 

Wiesław GNIAZDOWSKI

pseudonim „Wiesiek”, Grupa Bojowa „Krybar”

 

Jerzy KRUPPÉ

pseudonim „Czajka”, Zgrupowanie „Sienkiewicz”

 

Jakub NOWAKOWSKI

pseudonim „Tomek”, Zgrupowanie „Żniwiarz”

 

Janina ROŻECKA

pseudonim „Dora”, Zgrupowanie „”Żaglowiec”

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.