Piątek, 12 lipca 2019

Zasłużeni dla niepodległości RP otrzymali odznaczenia

Prezydent RP Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta odznaczenia państwowe wręczył oraz przekazał członkom rodzin, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Błażej Spychalski. W uroczystości wzięła też udział Irena Zofia Romaszewska, Doradca Prezydenta RP.

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie

 

Janusz GILEWSKI

pseudonim „Stefan”, uczestnik Powstania Warszawskiego, adiutant batalionu „Zaremba-Piorun”

 

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie

 

Tadeusz KUBALSKI

pseudonim „Gryf”, uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w batalionie „Wigry”,

 

Stanisław KULIK

pseudonimy „Jan Wirski”, „Stanisław Zakrzewski”, „Tarzan”, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku, żołnierz ZWZ-AK, po wojnie w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, w 1946 roku skazany na karę śmierci

 

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Stanisław PAWŁOWSKI

pseudonim „Stary”, żołnierz ZWZ-AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

(zmarł 10 listopada 2018 r. Order odebrała córka)

 

pośmiertnie

 

Konstanty GUZIEWICZ

uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, podczas II wojny światowej służył w 1 Armii Wojska Polskiego

 

Roman RZĄDZIŃSKI

działacz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku

 

Ignacy SADOWSKI

żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej, w latach 1919-1921 walczył na frontach litewskim i białoruskim, w 1939 roku aresztowany przez NKWD, zbiegł z aresztu

 

Antoni SOBANIA

uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku

 

za wybitne osiągnięcia  w dokumentowaniu rzeczywistości II Rzeczypospolitej,

za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

pośmiertnie

 

Henryk PODDĘBSKI

fotograf i dokumentalista, podczas II wojny światowej działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Veihingen koło Stuttgartu

 

 

 

za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Józef KWIATKOWSKI

pseudonim „Morus”, strzelec i zwiadowca ZWZ-AK Okręgu Lublin, aresztowany przez Gestapo i więziony na Zamku Lubelskim i w obozie koncentracyjnym na Majdanku

 

 

pośmiertnie

 

Janusz CHASZCZYŃSKI

pseudonim „Lord”, uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w Pułku „Baszta”

 

Bogusław DYBCZAK

pseudonim „Georg”, uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w batalionie „Dzik”, zginął 21 sierpnia 1944 roku

 

Jerzy DYBCZAK

pseudonim „Dąb”, uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w batalionie „Dzik”, zginał 21 sierpnia 1944 roku

 

Jan FIC

pseudonim „Ryś”, żołnierz oddziału partyzanckiego pod dowództwem Stanisława Sekuły pseudonim „Sokół”, a następnie Henryka Lewczuka „Młota”

 

Czesław NOWICKI

pseudonim „Zapora”, żołnierz oddziału Adolfa Pilcha pseudonim „Góra”, „Dolina”, zginął w bitwie pod Jaktorowem 29 września 1944 r.

 

Tadeusz WIESZCZYCKI

pseudonim „Grzymała”, żołnierz ZWZ-AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, zginął 31 sierpnia 1944 r. podczas bombardowania kwatery batalionu Chrobry I w Pasażu Simonsa

 

 

za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego

 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Stanisława GRYZ

pseudonim „Śnieżka”, łączniczka i sanitariuszka w Batalionach Chłopskich w latach 1942-1945

 

Helena GURGUL

pseudonim „Ala”, łączniczka i kolporterka w Inspektoracie Tarnów Armii Krajowej, aresztowana przez Niemców w lutym 1944 roku i przesłuchiwana przez Gestapo

 

Wacław LEGAN

pseudonim „Niedorostek”, żołnierz Armii Krajowej w województwie wileńskim

 

pośmiertnie

 

Anna DĄBKOWSKA

żołnierz Armii Krajowej w Placówce nr XIV Pniewo – Obwód Rajski Ptak na terenie Puszczy Białej, zginęła z rąk Niemców 18 maja 1944 r.

 

Stanisław DĄBKOWSKI

żołnierz Armii Krajowej w Placówce nr XIV Pniewo – Obwód Rajski Ptak na terenie Puszczy Białej, zginął z rąk Niemców 18 maja 1944 r.

 

Tadeusz DOŁKOWSKI

pseudonimy „Żbik” oraz Gdyło”, żołnierz Armii Krajowej w Brodnicy, Od 1945 roku działał w „Tajnym Związku Krwawej Ręki”, skazany w 1946 roku na rok więzienia

 

Alojzy GŁADYKOWSKI

pseudonim „Głóg”, łącznik Armii Krajowej na terenie garnizonu bydgoskiego „Dwór”, po zakończeniu wojny służył w oddziale Alojzego Bruskiego pseudonim „Grab”, więziony od czerwca do września 1945 roku

 

Teresa LEWTAK-STATTLER

pseudonimy „Mirka”, „Znicz” oraz „Miła”,  uczestnik Powstania Warszawskiego na terenie Obwodu AK „Żywiciel”

 

Alfreda MONKIEWICZ

pseudonim „Zorza”, łączniczka, kolporterka i sanitariuszka w Okręgu Nowogródzkim Armii Krajowej od 1943 roku. W 1948 r. zesłana na Syberię

 

Mieczysław ZARĘBA

żołnierz powojennej organizacji: Grupa Operacyjna „Błyskawica” a następnie Grupy Operacyjnej „Zorza”, zginął w obławie Urzędu Bezpieczeństwa 6 grudnia 1949 roku

 

Wojciech ZAWADZKI

harcerz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego, W 1952 roku skazany na 15 lat więzienia za udział w powojennej konspiracji niepodległościowej

 

 

za zasługi dla Niepodległej

 

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Zbigniew GWIAZDA

członek „Polskiej Organizacji Podziemnej „Polszturm”, aresztowany w 1952 roku i skazany na 9 lat pozbawienia wolności, członek Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.