Piątek, 21 października 2016

Pierwsza Dama spotkała się z młodzieżą w Rybniku-Niedobczycach

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda w piątek spotkała się z młodzieżą w Rybniku-Niedobczycach. Jej wizyta była odpowiedzią na wysłane przez gimnazjalistów listy z zaproszeniem. Żona prezydenta wzięła udział w grze terenowej i poznawała historię dzielnicy.

 

- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wam, drodzy uczniowie, za to, że zaprosiliście mnie tutaj do swojej szkoły, a także panu dyrektorowi i wszystkim nauczycielom. Jest to wspaniała inicjatywa – powiedziała Pierwsza Dama po niemal dwugodzinnej edukacyjnej wędrówce po dzielnicy.

 

Wysłane przez młodzież z dzielnicy Rybnika-Niedobczyc listy były częścią projektu wysyłania korespondencji do znanych osób, połączoną z zaproszeniem. Uczniowie Gimnazjum nr 11 z Zespołu Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku napisali ich łącznie 170 – wszystkie do Pierwszej Damy.

 

- W tych listach opisaliście swoją dzielnicę, jaka jest piękna i że warto ją odwiedzić, a tym samym ją spopularyzować i dlatego to zaproszenie przyjęłam – mówiła żona prezydenta do uczniów. - Mnie się bardzo podoba to, że tak dbacie o swoją małą ojczyznę – dodała. Jednocześnie podkreśliła, że realizowana na lekcji języka polskiego w szkole inicjatywa pozwoliła "odświeżyć" kulturę pisania listów.

 

Głównym punktem piątkowej wizyty Pierwszej Damy w Rybniku-Niedobczycach była gra terenowa z jej udziałem.

 

Zabawa miała formę questingu – na jej uczestników czekały pytania i zadania związane z tym miejscem. - Szkoda, że nam pogoda nie dopisała, troszkę było mokro, ale myślę, że humory nam dopisały i chętnie wykonywaliśmy wszystkie zadania – mówiła Agata Kornhauser-Duda, z wykształcenia germanistka.

 

Na uczestników gry czekały takie zadania jak np. tłumaczenie śląskich słów na polski, śpiewanie śląskich piosenek, a także pytania związane z historią dzielnicy m.in. w nawiązaniu do powstań śląskich. W ocenie Pierwszej Damy gra terenowa to bardzo dobry sposób zdobywania wiedzy.

 

Agata Kornhauser-Duda przypomniała także swój związek ze Śląskim - jak mówiła, jej ojciec pochodzi z Gliwic, a babcia z Chorzowa. "W związku z tym ja tak w połowie, mogę powiedzieć, że jestem Ślązaczką, tak że Śląsk nie jest mi obcy" – mówiła.

 

Sama dzielnica Niedobczyce bardzo jej się spodobała. - To, co na mnie zrobiło największe wrażenie i co odczarowało ten mit miast śląskich, mianowicie, tak się powszechnie mówi, że miasta śląskie to są przemysłowe miasta, szaro-bure, natomiast Niedobczyce, dzielnica Rybnika, jest piękna, zielona i naprawdę myślę, że dobrze się tutaj mieszka – dodała.

 

Uczniowie, którzy wędrowali z Pierwszą Damą zaznaczali, że jest ona miłą, serdeczną i pozytywną osobą. - O wszystkim da się z nią porozmawiać. Między rozwiązywaniem zadań dowiedzieliśmy się też troszkę o Pani Prezydentowej, opowiadała nam o tym, jak uczyła w szkole, rozmawialiśmy o pisaniu pamiętników, o swoim mężu opowiedziała – powiedziała PAP Julia Jobczyk z trzeciej klasy gimnazjum.

 

- Pani Prezydentowa była zachwycona tą grą, tym całym pomysłem i jak się wykazaliśmy wiedzą, bo nie poszło nam źle. Ale w niektórych przypadkach wiedziała więcej niż my. Np. musieliśmy przetłumaczyć śląskie słowa na polski, no i pani nas zaskoczyła tym, jak łatwo jej to poszło i śmialiśmy się, że następnym razem musimy dać coś trudniejszego – opowiadała Julia.

 

Pisanie w sumie tysiąca listów do znanych osób przez niedobczycką młodzież odbyło się w ramach tegorocznego projektu T:RAF. Jak wyjaśnił jego pomysłodawca Mirosław Górka, znajdowały się tam m.in. wyrazy szacunku i sympatii do wybranych przez uczniów adresatów, zaproszenie do odwiedzenia Niedobczyc oraz opis tej dzielnicy.

 

Ponadto korespondencja wysyłana była na specjalnie przygotowanej papeterii z elementami krajobrazu dzielnic Niedobczyce i Niewiadom. Górka dodał, że młodzi pisali także m.in. do Roberta Lewandowskiego, papieża Franciszka, królowej Elżbiety, Dalajlamy.

 

Niedobczyce to dzielnica Rybnika położona w południowo-zachodniej części miasta. Na jej terenie znajduje się m.in. dawna kopalnia węgla kamiennego KWK Rymer. (PAP) 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.