Sobota, 15 października 2016

Agata Kornhauser-Duda w domu rodzinnym Jana Pawła II

Pierwsza Dama zwiedziła Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – najstarsze muzeum upamiętniające życie papieża i jego związki z ojczyzną.

 

W kamienicy, przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, rodzina Wojtyłów zamieszkała w 1919 r. Karol Wojtyła i jego żona Emilia z Kaczorowskich wraz z 13-letnim synem Edmundem zajęli dwa pokoje z kuchnią. 18 maja 1920 r. urodził się tam drugi syn Karol Józef (przyszły Ojciec Święty Jan Paweł II) i mieszkał przez pierwsze osiemnaście lat swojego życia, przeżywając w 1929 r. śmierć matki, a w 1932 r. – śmierć brata Edmunda. Wadowice opuścił wraz z ojcem w roku 1938, aby studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zobacz także:Pierwsza Dama na obchodach 150-lecia LO w Wadowicach

 

Pomysłodawcami zorganizowania muzeum poświęconego Papieżowi byli ks. infułat dr Edward Zacher, wieloletni katecheta Ojca Świętego i wadowicki proboszcz, oraz ks. kardynał Franciszek Macharski. Otwarcia wystawy w domu rodzinnym Ojca Świętego dokonano w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II, 18 maja 1984 r.

 

Wśród najcenniejszych eksponatów znalazły się: obrazek-pamiątka Pierwszej Komunii Świętej, szkaplerz, który kilkuletni Karol Wojtyła otrzymał od Ojców Karmelitów w Wadowicach na Górce, obrazek z prymicji z własnoręcznym podpisem, dwa różańce Ojca Świętego, w tym jeden podarowany mu przez siostrę Łucję z Fatimy, strój kardynalski, sutanna, którą założył bezpośrednio po wyborze na papieża. Wystawę opracował Marek Rostworowski.

 

W roku 1998 dołączono do stałej ekspozycji dwa pokoje, w których umieszczono kompozycję z fotografii z trzech wizyt Ojca Świętego w Wadowicach oraz obrazy z 20-lecia pontyfikatu. Muzeum prowadzone przez Siostry Nazaretanki cieszyło się wielkim zainteresowaniem pielgrzymów i turystów z całego świata. Wśród wpisów Księgi Pamiątkowej znajdują się m.in. słowa Benedykta XVI. W marcu 2006 r. obiekt został wykupiony przez Fundację Ryszarda Krauze i przekazany Archidiecezji Krakowskiej.

 

Dziś przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach mieści się nowe, otwarte w kwietniu 2014 r., Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, odwiedzane rocznie przez blisko ćwierć miliona osób z ponad stu krajów (w okresie Światowych Dni Młodzieży 2016 gościło ponad 50 tys. pielgrzymów). 

 

„Sercem” muzeum jest mieszkanie, które wynajmowali rodzice przyszłego papieża, składające się z dwóch pokoi i kuchni w amfiladzie. Wyposażono je w meble z epoki i autentyczne przedmioty używane niegdyś przez Wojtyłów, m.in. haftowane przez mamę Emilię ozdobne serwetki, jej torebkę oraz złoty wisiorek, a także zastawę stołową i fotografie z rodzinnego albumu. Od 1984 do 2010 muzeum mieściło się w mieszkaniu Wojtyłów i przyległych pomieszczeniach, od 2014 - to mieszkanie stanowi część wielkiej ekspozycji zajmującej kamienicę od piwnicy po poddasze.


Nowoczesna, multimedialna wystawa stała muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę papieża, Jego naukę i przesłanie. Przechodząc przez 16 stref zajmujących cztery kondygnacje kamienicy, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie wszystko się zaczęło, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Muzeum jest swoistą podróżą w czasie i opowieścią o człowieku, który dorastając w niewielkim małopolskim miasteczku uczył się szacunku, dialogu, otwartości i zrozumienia dla innych kultur; dla którego rozwój duchowy i intelektualny miał ogromne znaczenie; który w pięknie i potędze natury widział piękno i potęgę Boga.

 

Jest to opowieść o człowieku pełnym pasji i radości życia, sportowcu, aktorze i poecie; człowieku szlachetnym i mądrym; o kapłanie i pasterzu kochającym młodzież, którą nazwał swoją nadzieją i nadzieją Kościoła, i dla której zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Jest to opowieść o Świę-tym całkowicie oddanym Bogu i ludziom. Jan Paweł II w swoim Domu Rodzinnym, to nie kolejny pomnik papieża, ale człowiek z krwi i kości, który kolejnym pokoleniom zwiedzają-cych opowiada porywającą historię swego życia.

 

Więcej informacjo o Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II można znaeźć na stronie www.domjp2.pl.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.