Dożynki 2016

Dożynki Prezydenckie w Spale

 

W dniach 10-11 września 2016 roku odbędą się tradycyjne Dożynki Prezydenckie w Spale (w województwie łódzkim), w których udział weźmie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką.

 

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyć będzie szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.


Historia tego wydarzenia sięga okresu międzywojennego. Po raz pierwszy Starosta dożynek złożył życzenia gospodarzowi, Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu w Spale w 1927 r., rozpoczynając w ten sposób korowód dożynkowy. Od 2000 roku Dożynki świętowali w Spale Prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie Prezydent Andrzej Duda.


W Wolnej Polsce spotkamy się na Dożynkach Prezydenckich w Spale po raz czternasty, by wyrazić wdzięczność wszystkim rolnikom za ciężką pracę i zbiór plonów. Święto Dziękczynienia za dary ziemi to także nadzieja na doczekanie w dostatku do następnych plonów.


Główna część uroczystości, w której udział weźmie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką, rozpocznie się w niedzielę 11 września uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK. Po Mszy św. korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. (szczegółowy program znajduje się tutaj)


Dwudniowym uroczystościom towarzyszyć będzie szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.


Informacje na temat tegorocznego konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można znaleźć w tym miejscu.


W przypadku pytań dotyczących tegorocznych Dożynek zapraszamy do kontaktu: [email protected].

 

 

Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2016 roku

 

Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję o objęciu Patronatu Narodowego nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2016 roku w całym kraju. Pan Prezydent chce w ten sposób wyrazić szacunek dla pracy polskich rolników, podkreślić ogromne znaczenie rolnictwa dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa państwa i całego społeczeństwa.

 

Prezydent chce także przypomnieć i uhonorować zasługi mieszkańców wsi dla wolnej Polski. W 2016 roku polscy rolnicy obchodzili rocznicę 35-lecia podpisania porozumień ustrzycko-rzeszowskich w lutym 1981 roku, które umożliwiły powstanie NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i były ważnym krokiem na drodze do niepodległej i samorządnej Rzeczypospolitej, szanującej rodzinne gospodarstwa rolne.

 

Organizatorów dożynkowych obchodów, którzy pragną włączyć się w program Dożynek 2016 pod Patronatem Narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy, zapraszamy do przekazywania informacji o uroczystościach do Kancelarii Prezydenta RP. Po udzieleniu patronatu organizatorzy zostaną o tym powiadomieni, jednocześnie informacja o wydarzeniu zostanie opublikowana na stronie internetowej www.prezydent.pl.

 

Ponadto przekazujemy, że Prezydent RP wystosował list do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku. List ten można pobrać z naszej strony i odczytać podczas obchodów Święta Plonów.

 

 

Pliki do pobrania

List Prezydenta RP do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku [PDF]
Logo do pobrania [PNG]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.