Poniedziałek, 5 listopada 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas wysyłki flag RP do polskich samorządów

 

Szanowni Państwo!

 

Witam bardzo serdecznie w Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczym Poczty Polskiej w Warszawie, gdzie – jak widać – w tej chwili razem z żoną uczestniczymy w procesie pakowania i w efekcie za chwilę rozsyłania 43,5 tys. biało-czerwonych – naszych flag narodowych – w ramach prezydenckiej akcji na stulecie odzyskania niepodległości.

 

Chcemy, by za pośrednictwem Poczty Polskiej te flagi dotarły do wszystkich polskich samorządów, władz wojewódzkich, do powiatów i gmin, a za ich pośrednictwem do wszystkich sołectw w Polsce, by w każdym z tych miejsc znalazła się nasza biało-czerwona flaga narodowa, dedykowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej na stulecie odzyskania niepodległości.

 

Zobacz także:Prezydent: W najbliższą niedzielę spotkajmy się pod biało-czerwonymi flagamiFlaga, która jest naszym narodowym symbolem – barwy, za które umierali nasi pradziadkowie, walcząc o wolną Polskę; za które umierali później, broniąc jej granic, i które dzisiaj są dla nas wielkim i wspaniałym symbolem. Ale przede wszystkim są dziś dla nas symbolem naszej państwowości – są dumą i radością, towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych momentach naszego życia i naszej historii.

 

Cieszę się bardzo, że będą one z nami także 11 listopada. O to apeluję: by wszyscy moi rodacy te flagi na 11 listopada wywiesili, aby się pod nimi gromadzili, abyśmy pod polskimi flagami o godz. 12.00 w najbliższą niedzielę wszyscy razem stanęli i odśpiewali nasz hymn narodowy. Będzie wtedy uroczyście śpiewany na uroczystości państwowej zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a więc na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Chciałbym, żebyśmy wszyscy odśpiewali hymn, w każdym miejscu w Polsce – i o to proszę.

 

A za pomoc w akcji dystrybucji polskich flag bardzo serdecznie dziękuję pracownikom Poczty Polskiej, Poczcie Polskiej i wszystkim wolontariuszom, których reprezentację widzą Państwo tutaj z nami – to właśnie dzięki nim te 43,5 tys. flag trafi do adresatów, a więc do naszych samorządów.

 

Tak się wspaniale składa, że także Poczta Polska obchodzi w tym roku swoją wielką rocznicę – 460 lat tradycji. To w 1558 roku Zygmunt II August utworzył pierwsze stałe połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem a Wenecją poprzez Wiedeń. Później, w 1562 roku, zostało ono rozwinięte i wtedy też nazwa Poczta Polska Królewska pojawiła się po raz pierwszy.

 

Powstało wtedy drugie połączenie – z Krakowa przez Warszawę do Wilna – i tak oto rzeczywiście Poczta Polska rozpoczęła swoje, można powiedzieć, profesjonalne działanie. Od tego czasu jest uznawana za jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. W związku z tym cieszę się, że właśnie razem z Pocztą – jedną z najstarszych polskich firm – akcję rozsyłania flag na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości możemy przeprowadzić.

 

Dziękuję wszystkim pracownikom Poczty, dziękuję wolontariuszom – wszystkim, którzy w tej akcji uczestniczą. Jeszcze raz proszę i zapraszam: spotkajmy się pod tymi biało-czerwonymi flagami 11 listopada, odśpiewajmy nasz hymn narodowy o godz. 12 i radujmy się ze stulecia odzyskanej niepodległości w wolnej, niepodległej Polsce, którą wszyscy dzisiaj budujemy i dla której pracujemy.

Dziękuję bardzo.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.