Niedziela, 7 października 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na Gali Niepodległości w Lublinie

 

Wielce Szanowni Panowie Ministrowie,

ale przede wszystkim Czcigodni Kombatanci – bohaterowie naszej wolności, suwerenności, tego, że możemy dzisiaj swobodnie śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”,

Wielce Szanowni Państwo Parlamentarzyści,

Czcigodni Ekscelencje Księża Biskupi i Duchowni,

Wielce Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Panie Wojewodo,

Panie Prezesie!

 

Ogromnie dziękuję za to dzisiejsze wydarzenie tutaj, w Lublinie, i za zaproszenie, które otrzymałem. Pan poseł Sylwester Tułajew zadzwonił do mnie: „Panie Prezydencie, musi Pan przyjechać”. Ja na to: „Bardzo się cieszę, że organizujecie ten koncert, że zaprosiliście »Mazowsze«, to wspaniale”. On mówi: „Musisz przyjechać, bo niepodległość zaczęła się u nas, w Lublinie”. Wtedy rzeczywiście uświadomiłem sobie, że pierwszy rząd tymczasowy na czele z premierem Ignacym Daszyńskim powstał właśnie tutaj, że Lublin był zarzewiem wolnej Polski, która odradzała się – jak przed chwilą powiedział Pan Wojewoda – po 123 latach zaborów.Zobacz także:Prezydent na Gali Niepodległości w Lublinie

 

Bardzo dziękuję za to, że mogę być tu dzisiaj z Państwem i właśnie w Lublinie – na miesiąc przed setną rocznicą powstania rządu 7 listopada 1918 roku – świętować z Państwem przy wspaniałych utworach i wspaniałej aranżacji, jaką za moment przedstawi tutaj „Mazowsze”, które jest absolutnie superprofesjonalne i niezawodne. Wyciska łzy z oczu tym, w jaki sposób prezentuje tak niezwykle ważne i wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru; tego wszystkiego, co od pokoleń dla nas tak bardzo ważne i co w ogromnym stopniu przez najtrudniejsze lata – właśnie wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy, świata – pozwoliło nam także przetrwać jako narodowi, wspólnocie.

 

Bardzo dziękuję, że to wszystko odbywa się właśnie tutaj, w Lublinie, w tym specjalnym miejscu, jakim jest Centrum Spotkania Kultur, które – wydawało się – że nigdy się nie odrodzi, że tak naprawdę nie powstanie. A jednak już w tej wolnej Polsce jest – jest wspaniałe, stanowi dumę miasta. I że tu właśnie „Mazowsze” pokaże nam dzisiaj swój program tak bardzo na wskroś polski.

 

Dziękuję za tę możliwość bycia z Państwem tu właśnie. Życzę, by Wasze miasto – Lublin – tak pięknie się rozwijał, jak piękne jest to Centrum Spotkania Kultur: niezwykle nowoczesne, pokazujące też wielką ambicję tego wspaniałego, pięknego, historycznego miasta, jakim jest Lublin.

 

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Wszystkiego dobrego!

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.