Sobota, 12 sierpnia 2017

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników ceremonii uhonorowania Vaclava Klausa Nagrodą Jagiellońską

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia Nagrody Jagiellońskiej

Panu Vaclavowi Klausowi

byłemu Prezydentowi Republiki Czeskiej

Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie – Dostojny Laureacie!

Magnificencjo, Szanowna Pani Rektor!

Szanowni Państwo!

 

Z satysfakcją przyjąłem wiadomość o uhonorowaniu Prezydenta Republiki Czeskiej Pana Vaclava Klausa Nagrodą Jagiellońską. To zaszczytne wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wybitnych zasług Pana Prezydenta na rzecz rozwoju politycznego, społecznego, naukowego i gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Pragnę przekazać znakomitemu Laureatowi serdeczne gratulacje i wyrazy szacunku.

 

Pan Prezydent Vaclav Klaus jest mężem stanu urzeczywistniającym poprzez swoje dokonania te wartości, które symbolizuje Nagroda Jagiellońska. Pełniąc przez wiele lat urząd premiera, a potem głowy państwa, swoją aktywnością polityczną i oddziaływaniem intelektualnym odcisnął trwały ślad we współczesnej historii nie tylko Czech, ale również całej Europy Środkowo-Wschodniej. Znaczący jest także wkład Pana Prezydenta w debatę nad kształtem i zasadami integracji europejskiej, funkcjonowania Unii Europejskiej i jej instytucji.

 

Nam, Polakom, wyraziste poglądy, strategia polityczna i idee głoszone przez Pana Profesora Vaclava Klausa były zawsze dobrze znane. Docenialiśmy, że w ustrojowych i rynkowych przemianach w Czechach po transformacji roku 1989 dzisiejszy Laureat miał wielki osobisty udział. Jego myśl polityczna także obecnie dostarcza wartościowych sugestii, jak umacniać suwerenność państwową, wolność gospodarczą i społeczną spójność.

 

Jesteśmy Panu Prezydentowi szczególnie wdzięczni za pozytywne rezultaty relacji polsko-czeskich, o których rozwój z zaangażowaniem zabiegał wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Profesorem Lechem Kaczyńskim. Dziękujemy Panu Profesorowi Vaclavowi Klausowi, że Polska i Polacy mają w nim oddanego i wypróbowanego przyjaciela.

 

Raz jeszcze gratuluję Panu Prezydentowi otrzymanej dziś Nagrody Jagiellońskiej. Nagrody, która nawiązuje swym przesłaniem do wielowiekowej wspólnoty losu narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki osobistościom tak wybitnym jak Pan Prezydent Vaclav Klaus i tak zaangażowanym w urzeczywistnienie żywotnych interesów naszego regionu możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem.

 

Wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości przekazuję najlepsze pozdrowienia. 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Pliki do pobrania

List prezydenta do uczestników uroczystości wręczenia Nagrody Jagiellońskiej Vaclavowi Klausowi
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.