Czwartek, 11 stycznia 2018

Pożegnanie ppłk. Bolesława Hozakowskiego z udziałem Prezydenta

Uroczystości pogrzebowe ppłk. Bolesława Hozakowskiego - weterana walk o niepodległość Polski - odbyły się w czwartek w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. W pożegnaniu weterana AK wziął udział Prezydent Andrzej Duda, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

 

We mszy pogrzebowej uczestniczyli również najbliżsi krewni weterana, przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojska Polskiego, a także mieszkańcy Warszawy.

 

Podczas pogrzebu na Starych Powązkach odegrano Mazurka Dąbrowskiego, a żołnierze WP oddali salwę honorową; złożono też kwiaty.

 

Ppłk Bolesław Mieczysław Hozakowski "Pomorski", "Mietek" urodził się 13 maja 1923 r. w Toruniu. Był absolwentem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W okresie okupacji niemieckiej w Polsce był żołnierzem Armii Krajowej w Warszawskim Okręgu AK. Od września 1942 r. służył w Kompanii "C-25", a następnie w Kompanii "O-1" Batalionu "Olza" Pułku AK "Baszta". W Powstaniu Warszawskim walczył na Mokotowie jako kapral podchorąży w składzie Kompanii "O-1".

 

Bolesław Hozakowski był członkiem Rady Naczelnej oraz wiceprezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; w ocenie wielu historyków, instytucji i weteranów był osobą wybitnie zasłużoną w pracy na rzecz upamiętniania etosu Armii Krajowej.

 

Był uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej i wieloma innymi odznaczeniami.

 

Bolesław Hozakowski zmarł 3 stycznia 2018 r. w Warszawie. (PAP/MK)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.