Wtorek, 28 listopada 2017

Prezydent: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje PL/ENG

- Pan Prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i inwestycji – oświadczył Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Prezydentem Tran Dai Quangiem.

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornahauser-Dudą rozpoczęli we wtorek oficjalną część wizyty w Wietnamie.

ENGLIGH VERSION>>

 

Pierwszym punktem programu była ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę pod Pomnikiem Bohaterów i Męczenników w Hanoi.

 

 

 

Następnie Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą udali się do Pałacu Prezydenckiego w wietnamskiej stolicy, gdzie nastąpiła ceremonia oficjalnego powitania przez Prezydenta Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tran Dai Quanga wraz z Małżonką.Zobacz także:Pierwsza Dama z wizytą w Hanoi

 

 

 

 

 

 

W obecności Prezydentów obu krajów podpisano szereg umów i porozumień międzyrządowych m.in:

 

 

- Wszystkie umowy i porozumienia budują sferę wzajemnych relacji, a także ułatwią rozwój kontaktów biznesowych i naukowych pomiędzy naszymi krajami – podkreślił Prezydent RP w czasie spotkania z dziennikarzami z obu krajów. PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

 

Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego wkrótce funkcjonariusze wietnamskich służb będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz z pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę WISS.

 

Polski Prezydent liczy też na to, że dzięki porozumieniu między resortami oświaty więcej wietnamskich studentów będzie studiować w Polsce oraz będzie możliwa nauka języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi.Zobacz także:Prezydent: Jesteście ambasadorami Polski w Wietnamie PL/ENG

 

Andrzej Duda dziękował także wietnamskiemu Prezydentowi za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.  - Wietnam naszą kandydaturę poparł i także dzięki temu osiągnęliśmy świetny wynik w głosowaniu w ONZ – mówił Prezydent RP i zapewnił o poparciu kandydatury Wietnamu na tę samą funkcję na lata 2020-2021.

 

 

Po południu Prezydent RP spotkał się z Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem. Do spotkania obu polityków doszło w siedzibie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu w Hanoi. 

 

Kolejnym punktem programu oficjalnej wizyty polskiego Prezydenta i  towarzyszącej mu delegacji były rozmowy z Premierem Wietnamu Nguyen Xuan Phuc.

 

 

Wieczorem wietnamska Para Prezydencka wydała obiad oficjalny na cześć polskich gości.  (BZ/PAP)

 

 

 

 

Pliki do pobrania

ENG: Joint statement - porozumienie polsko-wietnamskie [PDF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.