Niedziela, 13 maja 2018

Uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w niedzielę w Krakowie uroczystości ku czci św. Stanisława - jednego z głównych patronów Polski. Były one dziękczynieniem za dar niepodległości odzyskanej w 1918 r.

Uczestniczyli w niej: Prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Episkopatu Polski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, poseł Małgorzata Wassermann – kandydatka na prezydenta Krakowa, parlamentarzyści, władze Małopolski i Krakowa oraz wierni.

 

 

 

Mszy św., odprawionej przy ołtarzu polowym na Skałce, przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Giuseppe Versaldi. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Pluralizm poglądów potrzebuje wartości, które zbliżają i łączą ludzi - mówił abp Stanisław Gądecki. Dodał, że demokratyczne państwo nie może być pozbawione wartości, zawieszone w próżni.

 

Dekoracja ołtarza polowego w klasztorze oo. paulinów na Skałce, w którym umieszczone zostały kontury Polski na biało-czerwonym tle i hasło „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie 2018”, nawiązywała do stulecia odzyskania niepodległości. 

 

 

 

W homilii abp Gądecki odniósł się do ośmiu głównych zasad demokracji: rządów ludu, państwa prawa, trójpodziału władzy, pluralizmu poglądów i postaw, konieczności oparcia demokracji na fundamentach etycznych, zgodności porządku prawnego z prawem moralnym, praw człowieka i laickości.


Przewodniczący KEP mówił, że charakterystyczny dla demokracji pluralizm poglądów i postaw potrzebuje wartości, które zbliżają ludzi i ich łączą. 

 

Tradycja procesji ku czci św. Stanisława sięga XIII w. Według przekazów kronikarzy krakowski biskup zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego. Rok po kanonizacji biskupa, w 1253 r. odbyła się pierwsza procesja ku czci św. Stanisława. Tegoroczna procesja, jak podkreślił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, była podziękowaniem za odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia oraz za niedawną beatyfikację prekursorki domowej opieki nad chorymi, Hanny Chrzanowskiej. 

 

Prezydent Andrzej Duda zwiedził sanktuarium na Skałce. W kościele Andrzej Duda przez chwilę modlił się przy ołtarzu św. Stanisława, który jest usytuowany w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji biskup poniósł śmierć męczeńską. Później Prezydent odwiedził klasztorne muzeum i bibliotekę.  Towarzyszyli mu ministrowie: Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski.


W znajdującej się pod kościołem oo. Paulinów krypcie zostały złożone wieńce od Prezydenta - równolegle na 13 grobach Zasłużonych oraz na zbiorowym grobie Paulinów pochowanych w Krypcie.

 

 

W Krypcie Zasłużonych spoczywają znamienite postacie polskiej kultury i nauki: Jan Długosz, Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Tadeusz Banachiewicz, Czesław Miłosz oraz Ojcowie i Bracia Paulini. (PAP/KG)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.